Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Rpety

O obci
Charakteristickým rysem naší obce je její poloha v půvabné, turisticky ještě poněkud opomíjené, ale krásné krajině nedaleko města Hořovic.

Kousek za obcí se zvedá postupně až do výše 800 m nad mořem pohoří Brd. Je to nejrozsáhlejší celistvý lesní komplex uprostřed české kotliny. Jedním z nejbližších vrcholů Brd nad Rpety je vrch Ostrý (538 m n. m.). Oproti oblým tvarům ostatních kopců odpovídá Ostrý svému jménu. V raném středověku zde byla údajně zbudována tvrz. Pozůstatkem jsou hluboké příkopy a náspy, které ji chránily a řada pověstí a záhad. Jedna ze strašidelných bájí vypráví, že létající tvor s ohromnýma očima a s dlouhým chvostem z rudých jisker přelétává za temných nocí sem a tam z vrcholu Ostrého na Plešivec a zpět. K vrcholu Ostrého vede turistická stezka od lochovické papírny.

V 18. a 19. století byl na úpatí Ostrého důl na železnou rudu. Kolmá šachetní jáma byla hluboká téměř 100 m a od okraje Rpet k ní vedla 700 m dlouhá štola.

Historie
Rpety jsou obec velmi starobylá. Poprvé jsou připomínány v roce 1115, kdy je kníže Vladislav I. věnoval kladrubskému klášteru. První písemné záznamy o obci jsou z roku 1186. Ve 14.století byla ves rozdělena na dvě části. První patřila do roku 1436 k Příbrami, od roku 1520 k Jincům. Součástí hořovického panství se stala v 17. století. Druhá část patřila ke Komárovu. Kromě toho náležely od roku 1583 dva dvorce k Točníku a tři dvorce do roku 1590 ke klášteru Svatá Dobrotivá. Obec se osamostatnila až v roce 1850, byla součástí tehdejšího Pražského kraje a řízena podkrajskými úřady v Příbrami a v Hořovicích. Později došlo k řadě reforem územního uspořádání a od roku 1960 je Podbrdsko a tedy i Rpety součástí Středočeského kraje.

Rpety bývala obec malá, značně panstvem utiskovaná. Proto prý zde lidé proti útisku reptali – repetili, tak proto snad Repty a pak Rpety. Je zajímavé, že už od pradávna, snad kvůli lepší výslovnosti se užíval název Verpety.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.rpety.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA