Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kotopeky

Historie
První písemná zpráva připomíná vladyky z Tihavy, kdy kostelu v Praskolesích připadl "desátek" (desátý díl sklizně) obětovaný od slovutného rytíře Maršíka z Tihavy. Ten samý rytíř Maršík věnoval roku 1395 kostelu v Bezdědicích 1 kopu 6 grošů platu, jež měl bráti z Konopek. Jan z Tihavy zdědil po svém strýci Sasíkovi "zboží" v Kotopekách.

Na počátku 15. století vlastnila tvrz Anna Medková z Týnce, která prodala dvůr v Kotopekách Zdeňkovi z Chajna. Jeho služebník a přítel Drslav, kterému dal Zdeněk z Chajna svoji dceru Alžbětu za manželku, dostal od něho dědictví v Kotopekách.

V letech 1454 - 1456 se připomíná k Tihavě Zdeněk z Koněprus, který se psal také z Tihavy a vlastnil tvrz ještě v r. 1472. Z té doby byly nalezeny zbytky kachlových kamen z dílen berounských hrnčířů. Poslední tohoto rodu byl Jan (byl bezdětný), po němž získal části Konopek a Tihavy král Vladislav a ten je daroval Mikuláši z Landštejna.

Kolem roku 1520 rozhodl král Ludvík Jagellonský, aby karlštejnské purkrabí Dobeš Kaplíř ze Sulevic projednal dědictví po Litvínovi. Jeho dcera Dorota dostala spolu s jiným majetkem také naše vsi. V rámci konfiskací majetku odbojných pánů po bitvě na Bílé hoře v r. 1620, ke kterým patřili i majitelé hořovického panství, byl Janu Litvínovi z Říčan a na Hořovicích zabaven statek Hořovice s dvorem podlužním, k němuž náležel zámek i město Hořovice společně s Tihavou a Kotopekami.

V 18. století za válek o dědictví rakouské za Marie Terezie tábořili na Tihavě francouzští vojáci. Ranění a nemocní, co zde zemřeli, byli pohřbeni v Bažantnici. Do dnešních dob se tomuto místu říká "francouzský palouček".

V Kotopekách na okraji obce, směrem k nadjezdu železniční trati, je hromadný hrob ruských vojáků. Dodnes je znatelná navršená mohyla označená křížkem. V těchto místech tábořili ruští vojáci v r. 1813 při napoleonském tažení.

V I. světové válce v letech 1914-18 nastoupilo do zbraně z Tihavy 34 mužů, smutná bilance uvádí 8 padlých. Padlým byl ze sbírek občanů postaven v r. 1928 pomník. V Kotopekách odešlo do války 35 mužů, z nichž rovněž 8 padlo. V zajetí skončilo osm mužů, jeden vstouil do československých legií.

Ve II. světové válce zemřel v koncentračním táboře Bohumil Tocauer. Při návratu spojeneckých letadel z náletu zahynuli 25. března 1945 Matěj Škvára a Josef Lukařský. Poslední obětí války se stal na podzim 1945 Josef Carván.

V řadách hořovických bojovníků, kteří objeli na pomoc Pražskému povstání, bojoval tihavský občan Josef Vrba a padl spolu s dalšími v bojích na Staroměstském náměstí v Praze.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.kotopeky.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA