Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Mezouň

Historie

11. - 16. století
Jméno obce vzniklo pravděpodobně podle Mezůnova dvorce - tedy Mezůnov. V roce 1025 připadl tento dvorec s několika okolními chalupami Ostrovskému klášteru u Davle. Ten byl však v roce 1420 vypálen husity a Mezouň (tak je již obec zmiňována od 14. století) se stává majetkem karlštejnského panství. Sedláci zde nebyli povinováni robotou, ale museli ročně platit mnohem více než v jiných vesnicích. Z toho důvodu také hodně lidí odchází pryč.

17. století
Během třicetileté války (1618 - 1648) byla Mezouň mnohokrát vypleněna cizími ale i vlastními vojsky.

18. století
Postupem času však dvůr začal vinou nájemníků opět chátrat a také kvůli velké vzdálenosti od panství byly pozemky roku 1781 opět rozparcelovány.

19. století
V roce 1818 byla postavena kaplička, která se dochovala dodnes.

Významnějším rokem v tomto století však byl rok 1850. V jižní části mezouňského katastru byla objevena ložiska keramických jílů  a malířských hlinek (bílé a šedé). Ty se dobývaly následujících 119 let.

20. století
Dne 26. 7. 1914 počala také zde v obci mobilizace a jelikož se odvody dále konaly několikrát  do roka, byli zanedlouho všichni muži ve věku 18 - 50 let na frontě.

Dne 16. 6. 1919 se zúčastnilo 90 % voličů prvních republikových voleb. V Mezouni získala nejvíce hlasů Sociálně demokratická strana (57%).

r. 1919: založení oddílu Sokola.

Památky v okolí
Hrad Karlštejn

Sv. Jan pod Skalou
Obec v kaňonu potoka Kačák mezi obcemi Loděnice a Hostim. V obci barokní klášter, barokní kostel Narození sv. Jana Křtitele, travertinová jeskyně při kostele.

Velká a Malá Amerika
Západně od obce Mořina jsou četné vápencové lomy.

Chrustenická šachta
Expozice v bývalém železnodrudném dole nabízí prohlídku několika stovek podzemních chodeb a spoustu hornických exponátů. Součástí prohlídky je i jízda důlním vlakem. U vchodu do podzemí stálá expozice o mořinských lomech.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.mezoun.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA