Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Podbrdy

Historie
První zmínka o obci Podbrdy je z roku 1788, vznik se však datuje do období 1757-1788. Pozemky byly dominikální půdou a ves byla tehdy pravděpodobně založena vrchností.

Je domněnka, že rozvoj obce nastal s příchodem nového majitele osovkého a všeradického panství Jana Adolfa hraběte Kaunice. Obec se rozkládá na 370hektarovém katastru a přibližně 200 ha je lesní půda. Na katastru jsou 3 rybníky, většinou určené k rybochovným účelům. V obci je 155 stálých obyvatel žijících v 69 rodinných domech, je zde také 13 rekreačních objektů. Z aktivních spolků v obci pracuje Sbor dobrovolných hasičů, který byl založen již v roce 1895 (posvícenská zábava, máje, hasičské soutěže) a místní rybářský spolek (údržba rybníků, rybářské závody).

Z místních zajímavostí je v Podbrdech socha sv. Vojtěcha z roku 1897 při silnici II/115 a kaplička na návsi. Z občanské vybavenosti je zde obecní obchod se smíšeným zbožím, soukromé pohostinství a místní knihovna. Pro sportovní vyžití je v obci tenisový kurt a hřiště na malou kopanou. Ve schváleném územním plánu obce jsou rozvojové plochy pro výstavbu rodinných domků, případně doplněné o drobné podnikání a občanskou vybavenost. Plynofikace obce byla provedena v první polovině roku 2003. Čištění odpadních vod je provedeno systémem domovních čističek, které byly vybudovány za podpory obce.

Název obce sám napovídá její polohu. Domky jsou usazeny podél potoka a silnice od Drahlovic k Vižině a Osovu. Nejblíže mají zdejší obyvatelé do Všeradic. Brdské lesy jsou doslova za humny.

V Podbrdech stála kdysi tvrz. Dodnes jsou patrné nějaké zbytky zdiva v lese nad vsí. O jejích osudech není nic známo. Mohly by to být rozvaliny tvrze Viklefska, kterou A. Sedláček kladl do Podbrdska.

Na kraji vesnice se rozkládá Karlův dvorec, u něhož býval už před staletími (a stále je) rybník. Podbrdy se jako vesnice rozvinuly až v 18. století. Obživu lidu přinášela práce v zemědělství a v lese.

V roce 1910 zde bylo 47 čísel a 236 obyatel. O společenský život se stará Sbor dobrovolných hasičů, založený v roce 1893. Po válce měly Podbrdy ve 47 domech 228 obyvatel a tvořily osadu obce Nesvačil. Zdravotním obvodem patřily Podbrdy od minulého století k Litni, stejně tak obvodem četnické stanice, která byla zřízena později, farností do Všeradic. Z katolické církve zde vystoupilo pouze 12 občanů.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.podbrdy.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA