Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Záluží

Historie
Záluží se rozkládá podél Stroupínského (Mlýnského) potoka v dolině mezi Cerhovicemi a Hořovicemi. Jeho poloha je asi 350 metrů nad mořem.

Dolejší část tvoří rozlehlou náves se selskými statky, hořejší je novější a rozvětvená do dvou ulic s příbytky domkařů a dělníků. V posledních 30 letech byl sice zaznamenán úbytek obyvatelstva, ale hospodářská situace se lepší. Vidíme to na asi čtyřiceti nových domcích továrních dělníků a domkařů, kteří dosud žili v nájmu. Dříve dřevěné a slámou kryté selské statky jsou dnes již zděné s rozsáhlými hospodářskými budovami. Jen ojedinělé statky a chalupy jsou ještě ze dřeva.

V obci jest obecní úřad – 15 členné zastupitelstvo a 5 členná rada, dvoutřídní obecní škola smíšená – 5 členná rada. Další veřejné budovy jsou chudobinec, knihovna, kovárna a pastuška. Ostatní instituce jsou v Cerhovicích.

Nejbližší nádraží je v Hořovicích (3/4 hodiny) a ještě blíže je železniční zastávka Cerhovice (1/2 hodiny), která je položená 408,7 metrů nad mořem.

V okolí obce není mimo potoka větších vod ani rybníků. Voda pitná se čerpá ze studní. Vodovodu ani osvětlení není.

Působí zde tři spolky – Spolek dobrovolných hasičů – založen 1895 (30. nejstarší na Hořovicku); Dělnická tělocvičná jednota – založená 1913, roku 1921 přeměněna na Federovanou dělnickou tělocvičnou jednotu; Ochotnicko-čtenářská beseda – založena roku 1904.

Většina obyvatel se živí zemědělstvím a část i prací v závodech železářských.

Obecní knihovna byla založena v roce 1923. Čtenářů je zde 52. Ročně se vypůjčuje 24 týdnů, jeden den v týdnu. V roce 1927 byl vypůjčeno 806 knih, z toho poučných 230. Toho roku přijala knihovna 600 Kč a z toho 530 vydala na knihy a 70 na vazby. Školní knihovna byla založena roku 1880 a dělí se na učitelskou a žákovskou.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obeczaluzi.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA