Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Mořina

Zajímavosti

Lomy Mořina

Kostel sv. Stanislava  Mořina
Uprostřed vsi se již ve 14. století tyčil kamenný kostel s farou obklopený hřbitovem. Gotický kostel dodnes připomínají tři lomená okna odkrytá při rekonstrukci jeho barokního následovníka v devadesátých letech 20. století, zatímco o podobě fary nevíme vůbec nic. Stejně tak neznáme původní zasvěcení kostela, protože v dokumentech je vždy označován pouze jménem farnosti.

Současný patron svatý Stanislav pochází zřejmě z období působení polských kněží na zdejším děkanství, o kterém se ještě zmíníme. Mořinský kostel je poprvé zmíněn 12. února 1356, kdy na místní faru nastoupil po smrti plebána Mikuláše Jakub Bartoloměj z Písku. Na jeho postu se do zničení fary v době husitských válek vystřídalo sedm duchovních. Za působení plebána Jiřího se místní farnost dostala do existenčních potíží a její farář byl předvolán před pražskou konzistoř. 

Základní charakteristiky CHKO Český kras
CHKO Český kras byla vyhlášena výnosem MK ČSR čj. 4947/1972 ze dne 12. 4. 1972 

Židovský hřbitov
Kromě křesťanské svatyně v 18. století ve vesnici i izraelská modlitebna. Nejstarší zprávy z počátku století hovoří pouze o dvou židovských rodinách, nicméně nových osadníků téhož století byla v Mořině ustavena židovská obec. Místní židovský hřbitov , na kterém byli pochováni i lidé z blízkého okolí, pochází z dřívější doby, neboť nejstarší dochovaný náhrobek je datován do roku 1741.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.morina.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

SEYCHELY 2023

Pobytově-poznávací zájezd po souostroví Seychely. 3 největší ostrovy Mahé, Praslin a La Dique, koupání, botanická zahrada s ohradou s želvami, národních park Vallée de Mai na ostrově Praslin. CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA