Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Biskupice

Biskupice leží v oblasti národopisně smíšené na rozhraní moravského Slovácka a Valašska, všeobecně nazývaného Zálesí.

Biskupice leží v údolí Černého potoka v nadmořské výšce 235 m, asi 3 km jižně od známých moravských lázní Luhačovice.

Díky své příznivé poloze na hlavním silničním tahu Zlín-Luhačovice jsou Biskupice dobře dostupné jak pro automobilovou dopravu, tak i vlakem na trase Újezdec-Luhačovice. Pro návštěvníky lázní se stávají i místem zastavení na pěších túrách nebo cyklovýletech.

Současné Biskupice jsou se svými 740 obyvateli prosperující obcí. V posledních letech se podařilo vybudovat významné stavby pro zajištění infrastruktury obce a zlepšení životní úrovně našich občanů. Mezi nejvýznamnější patří plynofikace obce, výstavba vodovodního řádu, nová kaple, dětské hřiště a víceúčelový sportovní areál.

Historie Biskupic
Původem jsou Biskupice osada velmi stará, zřejmě již od 8. st. n. l.  Později se stávají „nadáním“ arcibiskupa moravského, který z tohoto pobíral důchod, a to již brzy po příchodu sv. Cyrila a Metoděje v r. 863.

Asi r. 907 po pádu říše moravské byl arcibiskupský stolec zmítán bouřemi díky vpádům nájezdníků a často překládán. Teprve vévoda Břetislav, syn knížete Oldřicha, způsobil stabilizaci poměrů. R. 1028 založil proboštství spytihněvské, kteréžto obdrželo mezi jinými také Biskupice, které jako manský statek biskupství olomouckého, náležely již r. 1131 kostelu spytihněvskému, 1256 byly statkem biskupským,  1274 udělil olomoucký biskup Bruno ze Schauenburku Biskupice lénem Jindřichovi  z Domašova.

Koncem 14. st. Náleželo manství rozvětvenému rodu Kuželů, z nichž drželi Biskupice r. 1382 Štěpán a  Janáč Kužel, r. 1393 pak Janáč Kužel.

Roku 1392 dovolil biskup Mikuláš Kunášovi z Biskupic, aby dal své manželce Kunce 40 hř. Věna na dvoře a vsi Biskupicích;syny tohoto Junáčka, Jana a Václava, vzal r. 1418 bratr Junáčkův Heřman Junáček z Nezdína na spolek na ves Srbce. Junáček z Biskupic se připomíná ještě r. 1415 současně s dcerou Annou, provdanou za Ctibora Věžek.

Třetí část Biskupic dal biskup lénem Olbramovi z Pannovic, ale tomu ji držel 1393 Erhart z Kunštátu, který tu seděl ještě r. 1405. Biskup olomoucký Jan udělil r. 1400 opět Olbramovi z Pannovic lénem dvůr v Biskupicích.

V letech 1493 - 1500  seděl zde Vítek z Valu, r. 1520 jmenuje se fojt biskupský Petr a Jan Vlčej, člověk z Biskupic. Dále, bez udání pramenů, se vypočítává r. 1521 Petr z Vlachovic, 1532 Zikmund z Vlachovic a 1596 Jiřík Vlachovský z Vlachovic, ale 1570 Jan Spetle z Prudic.

Roku 1589 držel Biskupice Jiřík Vlachovský z Vlachovic a 1600 Jindřich Vlachovský z Vlachovic. Kolem 1606 spadly ¾ Biskupic odúmrtí na biskupa a byly prodány za 3000 zlatých moravských Vítu Felfendorfarovi z Borotína, kdažto jiný díl Biskupic se 7 poddanými drželi 1619 nekatolíci Václav a Jaroslav Vlachovští z Vlachovic. Jaroslav Vlachovský se zúčastnil stavovského povstání, jeho statek byl konfiskační komisí oceněn na 1500 zl. Mor. A z 1/3 konfiskován. Podíl Felfendorfarovský držel po r. 1630 karel Ferdinand Sak z Bohunovic a kolem r. 1680Zikmund Ferdinand Sak z Bohunovic, který prodal Biskupice Janu Adamkovi, mpánu z Minkvicburku a tento opět r. 1683 za 5100 zl. mor. Janu Ignácovi z Lindenberka.

Naproti tomu konfiskovaný díl Vlachovských držel Jan Kokorský z Kokor, který statek ztratil pro felonii, načež byl statek darován jakožto léno biskupské Antonínovi Goerzovi z Steinu. Pak jej držel Jiří Dětřich Petřivaldský z Petřvaldu, který jej prodal za 8000 zl. r. 1685 Janu Ignácovi z Lindenberka, takže oba díly splynuly. Po smrti Linderberkově spadlo léno opět na biskupa, který jej r. 1698 prodal jakožto manský statek za 8000 zl. Dominiku Ondřejovi hr. z Kanic, jež Biskupice spojil s panstvím brodským. Kníže Alois Václav byl posledním knížetem z Kaunické větve moravské. Po jeho smrti r. 1848 přešlo panství na Albrechta hr. z Kanic, který pocházel z české větve Kauniců. Albrecht spravoval panství v l. 1848-1897 Po jeho smrti se dostal dvůr biskupský do majetku jeho sestry Eleonory, provdané za hr. Gézu Andrasyovou. Od ní pak v r. 1902 koupila dvůr obec.

V r. 1905 byla vybudována železniční trať Újezdec-Luhačovice.

V r. 1927stavitel Málek z Uherského Brodu zřizuje stavbu kruhové cihelny, která byla dokončena r. 1928, ale již 9. 2. 1929 vyhořela. Cihelnu pak odkoupil r. 1930 p. Páleník z Uherského Brodu, v témže roku se stal novým majitelem Hynek Oksner.

Roku 1929 byl také vybudován most přes Černý potok, ve stejném roce zavedena elektrifikace.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.biskupiceuluhacovic.cz/, na kterých najdete dalších informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA