Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Mysločovice

Historie i současnost obce
Mysločovice, farní ves ležící v údolí, měla již svou přirozenou polohou dáno do vínku, aby stála v popředí veřejného zájmu, jak v životě kulturním a společenském, tak i po stránce hospodářské.

Leží v nadmořské výšce 212 m, na okraji Hané. Tvoří nepravidelnou náves a je rozložena větší částí podél okresní silnice vedoucí z Holešova a Lechotic do Malenovic.

Mysločovice se připomínají v roce 1063 při založení biskupství olomouckého. První písemná zmínka o obci je z roku 1397, kdy obec byla součástí količínského panství. Od roku 1446 patřily Mysločovice Albertu ze Štenberka a staly se součástí holešovského panství, později drženého rodem Rottalů. V roce 1752 byl položen základní kámen kostela Nejsvětejší Trojice hrabětem Františkem Antonínem Rottalem.

Katastr území o rozloze 366 ha má podobu protáhlého a nepravidelného pětiúhelníku, jehož východní čtvrtinu tvoří nížina v povodí Svodnice s ornou půdou a loukami. Tři čtvrtiny území jsou kopcovité, rovněž s převahou zemědělské půdy. Nejvyšším bodem území je kopec Háj ležící v nadmořské výšce 285 m.

S územím mysločovickým sousedí na západ území machovské, na sever míškovické, na severovýchod lechotické, na východ je les, na jihovýchod sousedí s hostišovským a na jihu se sazovickým územím.

Krajinné útvary patří ke starším pětihorám. Místní pískovcové skály, lom Kutrova skála a Petrova skála náleží k magurským vrstvám. V katastru v nižších polohách se všude setkáváme s usazeninami moře (neogenové), s šedými jíly zvanými šedivci bez zkamenělin. Šedivec způsobuje nepropustnost půdy pod jejím povrchem, brání vsakování, a je tedy nutné zajišťovat odtok povrchové vody technickými prostředky.

Rackovský potok je postupně obohacován dalšími přítoky. Pod Lechoticemi o potok Židelná, který protéká mysločovským katastrem, kde přibírá další potok "Míškovka". Mezi Mysločovicemi a Sazovicemi přitéká potůček pramenící pod Hostišovou ve "Skleněném zámku".

Lze zde pěstovat obilí všeho druhu. Dále se pěstují brambory, cukrová i krmná řepa. Dříve se pěstovalo i konopí. Ovocné stromy jsou vysázeny podél cest i v zahradách. Daří se jabloním i hrušním, oblíbené jsou i trnky (švestky). Mimořádný význam nabývá v poslední době parková úprava zeleně v obci, výsadba u domů i okrasných květin do truhlíků.

V současné době žije v obci 577 trvale hlášených obyvatel (k 31. 5. 2007) a obec má 209 popisných čísel. Zástavba Mysločovic je charakterizována volným a sevřeným řazením objektů podél silnice a ostatních místních komunikací. Starší obytná struktura má v podstatě řadovou formu (zástavba tvořená původními zemědělskými usedlostmi s dvorním hospodářským traktem). Zástavba poválečného období je z větší části tvořena rodinnými domy volně stojícími.

Pracovní příležitost v obci zajišťují soukromé firmy a dále velké firmy ve Zlíně a Otrokovicích. Spádovou oblastí je město Zlín a město Otrokovice. Dopravní obslužnost je zajišťována soukromou dopravní společností Housacar.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://myslocovice.cz/index.php?nid=540&lid=CZ&pic=MAIN, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA