Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lípa

Historie obce od založení až po současnost
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1261. V minulosti proslula kvalitním zemědělstvím, chovem koní i hovězího dobytka. Vlakové nádraží lokální trati z ní činilo důležité místo pro spojení s hospodářským okolím. K dřevozpracujícímu průmyslu přibyla v padesátých letech 20. století firma s ropnými produkty. Nové obchodní a technické aktivity se prosazují po roce 1989, kdy se obec po 30 letech osamostatnila od města Zlín (1. 1. 1990).

Lípa v období 1990 - 2000
Shrňme snahy obecního zastupitelstva a samozřejmě i všech lipských občanů v posledním desetiletí. V předcházejícím období byl v Lípě zrušen obecní úřad, škola, služby. Odcházeli obyvatelé a s nimi naděje cokoliv prosadit, změnit ve prospěch obce. Byla to souhra mnoha okolností a vlivů. Začala zde vznikat průmyslová zóna města Zlína, firmy s problematickou výrobou, technologie stávajících fabrik byly zastaralé, zhoršovalo se životní prostředí. Při budování socialismu se zapomnělo na samotného člověka.

Díky demokratickému systému po roce 1989 a zákonu o obcích dává samostatnost občanům obrovské možnosti. Jsme plně zodpovědní za všechno, co jsme vykonali, konáme a chystáme se dělat v budoucnu.
Při delimitaci jsme obdrželi od Měst NV Zlín počítací stroj Niva, ještě starší psací stroj a obraz prezidenta. Začátek se k 1. lednu 1990 spíše rovnal deficitu: pouze rozdělaný vodovod, malá část kanalizace s vyústěním do Dřevnice. Objekty postavené občany v akci Z patří po roce 1989 Jednotě (budova samoobsluhy) a TJ Sokol (areál sokolovny). Nebylo kam umístit ani židli pro starostu, chyběl objekt obecního úřadu. Začalo se pracovat v provizorních buňkách ve dvoře hostince U Kubínů. Museli jsme se naučit systému práce, zavést funkční administrativu. Vše jsme zvládali těžce, pomalu a hlavně úplně sami. Posléze se dostal OÚ do nájemních místností budovy ZD Podřevnicko (v domě č. p. 151).

Až v roce 1994 došlo k rekonstrukci prostor jediného majetku obce, budovy bývalé školy, a zde nalezl obecní úřad své definitivní stanoviště. Postupné opravy tohoto objektu a investice jsou podrobně zaznamenány v kapitole o školství. Nový kabát má dnes také kaple i hasičská zbrojnice, byly rekonstruovány autobusové zastávky, veřejné osvětlení, místní rozhlas.

Jako jedna z prvních obcí po roce 1990 jsme si nechali zpracovat cenovou mapu a podrobný územní plán, který zahrnoval zóny pro průmysl, zeleň, sport, odpočinek a také lokalitu pro bydlení nových občanů. Ta je připravena na Podstráňkách pro 30 rodinných domů s kompletní infrastrukturou včetně nové komunikace a telefonu. Samozřejmě tomu předcházely velké investice v samotné obci.

Vybudování vodovodu, kanalizace, plynovodu, telefonních rozvodů a elektrické sítě v celé stávající lokalitě. Další důležitou stavbou byla pěší komunikace z Potůčků do Želechovic, která pro část obyvatel výrazně zlepšila bezpečnost. Postupně se upravuje i ráz vesnice - po Stráních přichází na řadu centrum obce a dle financí další místa. Rozsáhlé investice uplynulých let se přiblížily svou finanční hodnotou k celkové částce 40 miliónů Kč. Radostný výsledek desetiletí, zvlášť s přihlédnutím ke stavu na jeho začátku.

Nejvíce je ale potěšující to, že se do Lípy začíná vracet společenský a kulturní život. Od roku 1991 máme znovu obecní knihovnu, vydáváme zpravodaj. Myslivci se vzorně starají o revír, hasiči umí řešit vzniklé problémy (např. při povodních v roce 1997 se určitě mezi ostatními neztratili), svůj areál udržují sokolové spolu s oddílem fotbalistů a cvičenek aerobiku.

Folklorní soubor Obůrek ze ZŠ v Želechovicích nám každoročně oživuje tradice Velikonoc, příchodu jara či vánočních svátků. Karnevaly, plesy, stavění májky, dětské dny, zájezdy po celé republice atd. O množství těchto akcí svědčí alba fotografií i zápisy v pečlivě vedené obecní kronice založené v roce 1991. Podle uměleckého návrhu heraldika Miroslava Pavlů schválil v roce 1999 Parlament České republiky znak a prapor obce Lípy. V příštím roce převzali zástupci obce Radek Palán a Jan Turecek z rukou Václava Klause oficiální doklady k užívání obecních symbolů.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.lipa.czobce.info/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA