Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Podhradí

O obci Podhradí
Horská obec, obklopena ze tří stran lesy a horami, a v bezprostřední blízkosti lázní Luhačovic. Leží v hlubokém údolí při potoku, který pramení pod Komoncem. První zmínka se váže k roku 1563, kdy se ještě nazývala ves Podhradí Starosvětlovské a sídleli zde s největší pravděpodobností lidé - dvořané, kteří sloužili hradnímu panstvu.

Starý Světlov byl spolu s hradem Sehrad a tvrzí Rysov strážním bodem kraje před útočícími vojsky Uhrů, Turků a Tatarů. Ve výšce 610 m a 220 m nad vesnicí těžce přístupný hrad stál na kuželovitém vrcholu, byl obehnán hlubokým příkopem a mohutným valem. Dnes z něho zůstaly jen nepatrné zbytky.

O vlastním hradu je první zmínka z roku 1360 a mezi nejznámější majitele patřili Šternberkové. Zejména Eliška (Světlovská) ze Šternberka, která již jako vdova vzala na hrad spoluvládce Jaroslava ze Šternberka, pověstného válečníka proti Tatarům. Po Jaroslavově smrti prodali Šternberkové hrad králi Zikmundovi a ten jej věnoval své manželce Barboře. To byla asi nejslavnější doba Starého Svět1ova, neboť tehdejší jeho majitelé patřili k ústředním postavám českého království. To platilo i o době majetnictví Jindřicha z Lipé. Majitelé se střídali a s nimi se měnilo i vlastnictví okolních vsí, přecházelo tu k hradu Starý Světlov, Sehrad, Rysov.

Hrad Starý Světlov obsadili uherští rytíři (rytíř Pankrác od sv. Mikuláše), loupili a drancovali kraj. Moravští stavové odkoupili Světlov i Sehrad.

Ctibor z Landštejna přenesl sídlo panství na nově vybudovaný hrad Nový Světlov (zbudovaný mezi lety 1480 - 1500) nad Bojkovicemi.

Kolem roku 1515 byly hrady Starý Světlov i Sehrad již zničeny (snad i rozebrány na další stavby). Jejich sláva zanikla.

Ves Podhradí však žila dále, nejdříve patřila k Novému Svět1ovu, později asi od r. 1633 trvale k Luhačovicím. Později i k Pozlovicím, dnes je samostatná.

Památky
Vzácnou památkou na turecké války je tzv. turecký kříž (z r. 1633). Je na tzv. "Máčalově humně" asi 250 m od vesnice. Kamenný kříž dal postavit své snoubence Kateřině Zvarové, zabité Tatary, její ženich z Ludkovic. Nedaleko "tureckého kříže" roste vzácný strom jeřab oskeruše v okolí nejstarší - asi 300 let. Vzácností a chráněným místem je i prostor kolem minerální vody lidově zvané Sirčena, která vyvěrá na horním konci vsi ze studánky.

Na zlomu minulého století bylo v katastru obce objeveno staroslovanské pohřebiště s mnoha střepy nádob, nález byl v trati Dvořiska ještě opakován v roce 1963. V trati "Pod záchody" objeveno (1952) pohřebiště z doby bronzové.

Ke svérázné lidové architektuře patří roubená zvonice. Je stále funkční a ozdobou obce.

Současnost
Dnes je obec výstavná, upravená, rozvíjí se podnikání, samostatnost se osvědčuje v mnoha směrech. Nedávno (2003) zbudováno nové dětské hřiště, uvažuje se o úpravě silnice a dokončení kanalizace, úpravě středu obce, dalších akcích.

Romantická příroda láká k vycházkám nejen do vsi, ale i na Starý Svět1ov, Komonec a paseky pod Komoncem (Sanytrákovy, Švadleňákovy, Mizerovy, Krajčovy, Váňovy, Kúdelkovy.

Od středu lázní Luhačovic lze do Podhradí přijet městskou hromadnou dopravou.

 

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA