Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Slavičín

Město Slavičín se nachází v jihovýchodní části okresu Zlín, v oblasti biosférické rezervace Bílé Karpaty, kterou v roce 1996 vyhlásilo UNESCO.

Na jihu je obklopeno Bílými Karpatami, od severu dotváří obraz lesnatého a horského prostředí Vizovické vrchy.

Na západě se rozkládá Luhačovské Zálesí s největšími moravskými lázněmi Luhačovicemi. Město je obklopeno lesy, leží v nadmořské výšce 350 m.

Město má 7 tisíc obyvatel (včetně 3 místních částí Hrádek, Divnice a Nevšová).

Historie
První historická zmínka o Slavičínsku pochází již z r. 1141. Počátek Slavičína se však datuje od roku 1256, kdy dle darovací listiny olomouckého biskupa Bruna ze Schauenburku byl Slavičín 2. června 1256 věnován v léno Helembertovi de Turri. V té době byl zde kostel a fara, Slavičín byl městečkem s právem tržním, celním, hrdelním.

Pojí se s tím pověst o pobytu svatého Vojtěcha na území Slavičína, při příležitosti jeho misionářské cesty v roce 985 z Uher přes Vlárský průsmyk na Moravu. Pověst vypráví, že se tehdy se svou družinou zastavil v místě, kde dnes stojí slavičínský kostel. Obyvatelstvo bylo ještě pohanské a svatý Vojtěch se rozhodl je obrátit na křesťanskou víru. Kdesi na protějším kopci stála tvrz, patřící slepé hraběnce. Ta nemohla v noci spát, a když přistoupila k oknu, spatřila zář ohně, který hořel v táboře svatého Vojtěcha. Osada, která stála v údolí pod hradem, přijala na oslavu této události - slavného činu, název Slavičín. V dějinách se objevuje původně jen osada s názvem Mladotice. Obě osady Mladotice i Slavičín časem splynuly.

Turistika

Barokní zámek Slavičín
V areálu parku ve Slavičíně stojí barokní zámek, který pochází z roku 1750. Posledním majitelem zde byla rodina Wichterlů, které byl zámek vrácen zpět v rámci restituce. Prostory zámku jsou využívány pouze ke komerčním účelům (restaurace, vinárna, prodejny).

Evangelický hřbitov
V místní části Slavičín-Divnice na návrší u silnice nad místní části Bohuslavice se nachází evangelický hřbitov. Jeho historie sahá do poloviny 19. stol. Rozhodnutí o vybudování hřbitova dal r. 1858 krajský hejtman v Uherském Hradišti a hřbitov byl vybudován na náklad nekatolíků ve farnostech Slavičín, Pitín.

Kostel sv. Vojtěcha
Kostel sv. Vojtěcha ze 13. století se sochou sv. Jana Nepomuckého. Kostel byl původně raně gotický a po požáru r. 1775 barokně upraven. Hřbitov u kostela má dlouhou historii sahající do dávné minulosti. Archeologický průzkum dokládá pohřbívání již ve druhé polovině 13. století.

Památník letecké bitvy nad Bílými Karpaty 1944
Významným památníkem je společný hrob 28 amerických letců, jejichž pozůstatky zde byly uloženy 31. srpna 1944. Zahynuli při letecké bitvě nad Slavičínem dne 29.8.1944 (viz dokumenty v Městském muzeu Slavičín). Podle zápisu ve farní kronice trval vlastní obřad pohřbu od 11 hod. do 16 hod. 3. až 5. září 1946 byla těla letců exhumována a převezena na centrální americký vojenský hřbitov Lorraine u města Saint Avold ve Francii nebo na národní hřbitovy v USA, ojediněle na hřbitovy civilní.

Dne 28. 8. 1994 byl odhalen na dočasném hrobě pomník nový i se jmény padlých amerických letců. Odhalení pomníku bylo přítomno i pět účastníků bitvy bývalých letců z USA. O deset let později, při vzpomínce 60 let byl osobně přítomen 80letý Loy Dickinson, letec, navigátor. Při této příležitosti obdržel čestné občanství města Slavičín.

Naučná stezka Stojatá voda
Je umístěna kolem rybníka Slavík. Okruh kolem vodní plochy je dlouhý asi jeden kilometr. Poučení o fauně a flóře je na sedmi informačních tabulích.

Jednotlivé panely se věnují tématům:
Rozdělení stojatých vod a vlastnosti vody, Břeh, Dno, Volná voda, Povrchová vrstva vody, Obratlovci vod, Ekologie vodní nádrže.

Čerpáno z oficiální stránky obce http://www.mesto-slavicin.cz/encyklopedie/objekty1.phtml?id=18258, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA