Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Veselá

Obec Veselá se nachází 13 km východně od Zlína. Patří do valašského regionu. Žije zde trvale 717 obyvatel. První zmínka o obci pochází z roku 1407. Obec má vybudovanou technickou infrastrukturu. Má dobré autobusové spojení s okresním městem. Ve středu obce stojí kaplička zasvědcená sv. Anně, která slouží pro konání náboženských obřadů (pouť a hody). Obec má mateřskou školu, I. stupeň základní školy. O zásobování se stará prodejna potravin Dafos, dále prodejna papírnictví. Služby nabízí kadeřnictví Lada. Je zde i restaurace Veselanka a Pizzerie, která nabízí kvalitní stravování.

Historie
Veselá, samostatná obec na bývalém statku klečůvském, stojí na kopci, 3 km západně od Slušovic, asi 12 km od Zlína, 346 m nad mořem; silnicí je spojena s Klečůvkou a Slušovicemi. Hranice katastru tvoří na severu Březová, na východě Slušovice a Zádveřice, na jihu Klečůvka, na západě Lužkovice a Hvozdná.

Název obce nalézáme v archiváliích ve tvaru Wessela (1407, 1718), Wesela, Veselá (1846), Wesela, Veselá (1872), Veselá (1881 a 1924). Nářeční podoba ve tvaru Veselá, do Veselé, Veseían, Veselský. Původ názvu je odvozen od přídavného jména veselá, (aby bylo v osadě vždy veselo, to znamená dobře, úspěšně).

Stopy nejstaršího osídlení jsou z pozdního neolitu (kamenné nástroje) a z eneolitu (pazourková sekera).

Veselá se poprvé připomíná r. 1407 jako příslušenství panství lukovského (Brandl, Půhony, II., 218.). Od Lukova byla odtržena s Klečůvkou r. 1710 a zůstala součástí klečůvského statku.

Za feudalismu za pořádek v obci ručili vrchnosti dědiční fojti (rychtáři), kteří byli osvobozeni od roboty. Po r. 1848 byl vydán obecní zákon, kterým se mění obecní správa. Část veřejné správy řídila obecní samospráva. Správu obce vykonával obecní vý-bor a obecní představenstvo, přičemž obecní výbor byl občany vo-len na dobu tří let. Obecní výbor volil ze svých členů představenstvo obce, které tvořil představený (starosta) a dva radní. Počet členů obecního představenstva byl dán počtem voličů v obci.

Po vzniku samostatné Československé republiky v r. 1918 byla vydána i novela k obecnímu zřízení. Obecní představenstvo bylo nazváno obecní radou a obecní výbor obecním zastupitelstvem. Do obecního zastupitelstva byli voleni zástupci podle politických stran v obci. Obecní zastupitelstvo volilo ze svého středu starostu, náměstka a obecní radu.

Čerpáno z oficiální stránky obce http://www.veselauzlina.cz/index.php?nid=907&lid=CZ&pic=MAIN, na které najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA