Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ludkovice

Obec Ludkovice se nachází v luhačovickém regionu nedaleko tohoto lázeňského města. Je tvořena dvěma místními částmi Ludkovice a Pradlisko. Na rozloze 1185 ha žije téměř 700 obyvatel.

Ludkovice jsou součástí mikroregionu Luhačovické Zálesí. Mikroregion je součástí Zlínského kraje a spadá do něj celkem 17 obcí. Tento územní celek sousedí ve východní části s mikroregionem Uherskobrodsko, v západní části s mikroregionem Za Moravů, na severu se Zlínskem a na severovýchodě s Vizovickem.

První písemné zmínky o Ludkovicích pocházejí z roku 1412, kdy patřily ke Světlovu. Název se historicky vyvíjel od tvaru Lytkowitze (1412), až po Ludkovice (1872) Název obce odvozem od jména Ludek (ves lidí Ludkových). Název místní části Pradlisko je odvozen od pradliska, místa na potoce kde se pere. Pradlisko rovněž od roku 1594 náleželo ke Světlovu. V letech 1850 – 1976 patřilo k obci Řetechov, v letech 1976 – 1980 bylo součástí Luhačovic a od roku 1980 je součástí Ludkovic.

Z  historických památek v Ludkovicích a okolí je třeba uvést „BOŽÍ MUKU“ z roku 1692 a kamenný kříž na návsi v Ludkovicích z roku 1761.

Obec je zapojena do akce Plán obnovy venkova. V jejím rámci dochází k úpravám, zaměřeným ke zlepšení životního prostředí – jako jsou např. výsadba zeleně na návsi, opravy vjezdu u domů, úpravy prostor u autobusových zastávek a další. Kromě obecního vodovodu a další občanské vybavenosti je v Ludkovicích k dispozici sportovní areál pod přehradou, kde je i koupaliště. V obci se nachází rovněž moštárna a sušárna ovoce. Aktivní je zde myslivecké sdružení, které spravuje místní honitbu Honebního společenstva Ludkovice, Tělovýchovná jednota, která se zabývá sportovním děním v obci.

Historie
Nejstarší písemná zpráva o Ludkovicích je z roku 1412. Tehdy patřily Ludkovice k hradu Starý Světlov, od roku 1592 patřily k panství Luhačovickému a dějiny měly stejné jako Luhačovice. Po celé 14. století trpělo Luhačovsko nepřátelskými vpády – vpád Tatarů, uherského Koncia apod.

Rovněž upálení Jana Husa vyvolalo na Luhačovicku velkou odezvu. 15. století bylo i na Luhačovsku ve znamení husitských válek. 16. století pak přináší v dějinách místního kraje rozhodný obrat, v kraji nebyly žádné války, až na výjimky v podobě krátkodobých vpádů Turků a uherských povstalců.

O poddanských poměrech této oblasti svědčí soupis poddanských povinností z Luhačovic z roku 1579.

Odtud se dozvídáme, že postavení poddaných bylo snesitelné. Poddaní odváděli vrchnostem různé dávky z gruntů, z luk, zahrad, ale i dávky ve formě domácích zvířat.

Půda byla dle tzv. lánských visitací, zhotovených k daňovým účelům, rozdělena do několika tříd.

Z válek a nájezdů, které ovlivňovaly život v Ludkovicích v minulých dobách, byl zejména nájezd Tatarů roku 1633 znovu pak roku 1663, kdy Tataři pobili 45 lidí.

Za první světové války padlo 31 občanů Ludkovic, druhá světová válka si vyžádala životy dvou místních obyvatel.

Jméno Ludkovice je odvozeno od jména Luděk. Byla to ves lidí Ludkových.

V 15. a 16. století se ves psala Lidkovice, v 17. století Lytkowitze, roku 1872 Ludkovice. Stará obecní pečeť měla nápis: Obeczni peczet diediny Lutzkowice. Uprostřed srdce. Části obce: Dědina, Ve Dvoře, Skalice, Doliny. Samoty: Pod Oberským, Ve Slatinách, Pod Strání, Ve Žlébku.

Vývoj školství: do roku 1824 byly Ludkovice přiškoleny do Pozlovic, roku 1824 byla zřízena škola, která byla po požáru znovu vybudována v roce 1845. Nová škola byla postavena v 1910, přístavba roku 1949.

Památky
Na rozcestí čtyř silnic a čtyř katastrů u Obory stojí Boží muka z roku 1719, která již není na původním místě. Byla přesunuta asi o 10 m dál při budování silnice do Luhačovic.

Pověst vypráví, že zde o půlnoci  strašívalo. Jezdil dle vyprávění naší babičky bezhlavý rytíř na koni. O půlnoci bylo slýchávat lidský nářek a dupot koňských kopyt. Jezdíval až k hrušce Na Jankovém, kde na hrušce byl zavěšen mariánský obrázek, nedaleko potůčku, kde končívalo strašení. Po hrušce není již památky. Stará cesta do Pozlovic byla asi o 80 m níže v údolí, než je dnešní silnice. Současná silnice na Řetechov byla zbudována v roce 1907 (za klukovských let na mostku byl tento letopočet). Dnes již není poznat, je odloupnutý beton.

Vypravovala, že v době před první světovou válkou pozlovický farář nebožtíka zažehnál a vysvobodil tak nešťastnou duši z prokletí. Boží muka má vedle historické též velkou uměleckou hodnotu. Snad by se našla nějaká zmínka ve farní kronice v Pozlovicích.

V té době vládl naší krajině majitel panství Volfgang Šeréni (1685 - 1743), který je prvním pochovaným šlechticem v rodinné kryptě pod kostelem v Pozlovicích. Zemřel ve stáří 58 let, dne 17. 12. 1743.

Na počátku 18. století náš kraj pustošila kurucká vojska. Navíc v roce 1715 řádil na Uherskobrodsku mor (v Uherském Brodě si vyžádal 416 životů). Podle historických zápisů byla to doba pro náš kraj velmi nešťastná.

Ještě starší Boží muka je za Bartončíkovým č. 112, která pochází z roku 1692.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.ludkovice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA