Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Rudimov

V malebné kotlině, po obou stranách malého potůčku zvaného Třešňůvka, rozkládá se obec Rudimov. Obklopena je od západu příkrým kopcem Čupy zvaným, severu Lásky a východu Záhumenice, jen jižní strana k Bojkovicím jest otevřena, avšak náš pohled tímto směrem lemují po levé straně zelené a svěží Kruhy a na straně pravé Doubravy a v dáli modrají se lesy Kamenné.

Už sama chráněná poloha obce přispívala hodně k tomu, že se zde dobře dařilo ovocným stromům, což taky dosvědčují četné sušárny na ovoce v mnoha hospodářstvích. Sušené ovoce se hodně z obce vyváželo. V několika místech se vařila i povidla. Každé hospodářství neb jak se říkalo grunt měl záhumení hodně vysázeno ovocným stromovím.

Obyvatelé byli převážně zvěrokleštiči (miškáři) a jen jako vedlejší živobytí měli taky hospodářství, které ovšem obdělávala jen z polovice žena, nebo» se hodně nechávalo ležet úkorem. Ve světě vydělali zvěrokleštiči pěkné peníze a právem jej každý, když se ze světa vraceli, za pána považoval. Mnozí drželi sobě ve svém hospodářství pacholka a dívku. Do světa odcházeli a domů se vraceli jen na žně nebo velké svátky velikonoční, na Kateřinské hody nebo na svátky vánoční.

Historie
Obyvatelé byli převážně zvěrokleštiči (miškáři) a jen jako vedlejší živobytí měli taky hospodářství, které ovšem obdělávala jen z polovice žena, neboť se hodně nechávalo ležet úkorem. Ve světě vydělali zvěrokleštiči pěkné peníze a právem jej každý, když se ze světa vraceli, za pána považoval. Mnozí drželi sobě ve svém hospodářství pacholka a dívku. Do světa odcházeli a domů se vraceli jen na žně nebo velké svátky velikonoční, na Kateřinské hody nebo na svátky vánoční.

Památky

Roubená zvonička
Dřevěná roubená zvonička z r. 1780, pozoruhodného půdorysu, opatřená zvonem z roku 1780.

Kříž z roku 1746
Kamenný kříž v trati Rybníčky.

Kříž u č. p. 15
Dřevěný kříž, práce lidového umělce z roku 1820, bohatě zdobeno reliéfy.

Kříž v trati Doubravy
Dřevěný kříž s dřevořezbou, postavený roku 1925.

Mohyly v tratích Spalica, Paličky a Gradca
Archeologické lokality - doklad slovanského osídlení.

Archeologická lokalita Gradca, Na ploštinách
Archeologická lokalita s nálezy převážně ze střední doby hradištní.

Pomník padlých občanů
Pomník padlých rudimovských občanů v letech 1914 - 1918.

Příroda

Sady Rudimov
Extenzivní vysokokmenné ovocné sady jsou nedílnou složkou krajiny Bílých Karpat. Vyskytují se zde původní regionální odrůdy ovoce, které byly plně přizpůsobeny přírodním podmínkám. Tyto sady zároveň představují refugium pro rostlinné (orchideje) i živočišné (specializovaný hmyz, ptactvo) druhy, které byly vytlačeny z okolní intensivně využívané zemědělské krajiny. Cílem ochrany přírody je ochrana biodiversity a genetických zdrojů a zachování krajinného rázu.

Výsadba stromků
Dne 17. 3. 2007 byla provedena výsadba asi 50 nových ovocných stromů, z důvodu omlazení celého sadu.

Čerpáno z oficiální stránky obce http://rudimov.net/index.php, na které najdete další informace.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA