Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bohuslavice u Zlína

Obec Bohuslavice leží asi 8 km od Zlína v údolí potoka Březnice v nadmořské výšce 257 m. Celá naše obec se rozprostírá v malebném kraji a je zde krásný výhled na vesnici ze všech okolních kopců.

Historie
Obec Bohuslavice leží asi 10km jihozápadním směrem od Zlína. Rozkládá se v protáhlém, nepříliš širokém údolí potoka Březnice na severozápadním okraji Vizovických vrchů. Terénní reliéf vytváří zvlněnou pahorkatinu s průměrnou nadmořskou výškou kolísající mezi kótami 236 a 464 metrů nad mořem. Katastrální uzemí má rozlohu 805 ha, z toho asi 390 ha připadá na zemědělské půdy a 335 ha na trvalé porosty. K 1. 1. 2003 měla obec 807 obyvatel a 239 domů.

První záznam o vesnici pochází z roku 1362. Po roce 1405 se stala trvalou součástí panství Malenovice. Vznik obce je spojen pravděpodobně s kolonizačním úsilím moravského hraběte Jana Jindřicha, v jehož držení panství bylo. Sňatky a úmrtí měly za následek časté střídání majitelů malenovského panství. Mezi jinými to byli též Kryštof Karel Konický, Karel Libštejsnký z Kolovrat, hrabata Karel Maxmilián Thurn, Karel z Lichtejnštejna, Karel Vincenc Salm z Neuburg a Leopold Šternberk. Šternberkové vlastnili panství až do roku 1945. Poslední z nich koupil panství Malenovice spolu se statkem Pohořelice za 660 000 zlatých. Obyvatelé vesnice byli převážně drobní zemědělci, živili se chovem ovcí, koz, krav a ostatního domácího zvířectva.

Z různých náznaků vyplývá, že osídlení Bohuslavic spadá do mnohem starší doby, než dosvědčují písemné zmínky. Celá obec byla posunuta blíže k Doubravám, kde se dodnes dají nalézt zbytky zdiva. V místě za budovou dnešního obecního úřadu stála pravděpodobně tvrz, která bývá označována jako Buchtů Hrádek. Z událostí ovlivňujících život vesnice je třeba vzpomenou epidemii cholery, která v roce 1866 obec postihla, při níž zemřelo 60 místních obyvatel. První polovina 20. století se nesla ve znamení dvou světových válek. V nich položili své životy i občané Bohuslavic. Tyto oběti připomíná památník padlých uprostřed obce. Druhá polovina 20. století zase byla ve znamení socialismu a socialistického kolektivismu. Zejména pro sedláky, kteří dobývali svůj chléb vezdejší v potu tváří, to byla doba hlubokého ponížení duchovního i materiálního.

Turistika

Kaple Navštívení Panny Marie
Novou dominantou obce se v roce 2003 stala kaple Navštívení Panny Marie. Kaple je zasvěcena Navštívení Panny Marie a její stavba symbolizuje sepnuté ruce k modlitbě. Svou bílou barvou září na celé okolí a na vrcholu se leskne stříbrný kříž.  Kaple byla vysvěcena otcem biskupem Josefem Hrdličkou dne 18. 10. 2003. V říjnu roku 2004 byly slavnostně posvěceny otcem biskupem J. Hrdličkou zvony ze zvonařské dílny pana J. Tkadlece z Halenkova. Velký znov, sv. Josef – ochránce rodin, váží 245 kg. Malý zvon, sv. Lukáš, váží 50 kg. Díky nečekaným sponzorům se do konce roku 2004 podařilo větší zvon i zavěsit.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.bohuslaviceuzlina.cz/index.php?nid=1127&lid=CZ&pic=MAIN, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA