Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Machová

Leží v nadmořské výšce 240 m n. m., při severozápadní hranici okresu Zlín necelé 4 km východně od Tlumačova a přes 5 km severně od Otrokovic. Svou polohou se řadí ke kraji Haná, mluví se zde tzv. východohanáckým nářečím.

Stejně jako všechny okolní obce má své prastaré dějiny. První písemná zmínka je z r. 1397 s tehdejším názvem Machowalhota (psáno dohromady). Roku 1527 to byl dwuor Machowsky. Roku 1589 se objevil název poněkud zvláštní - wes Machowan. V roce 1675 se již setkáváme s názvem Machowa, ovšem bez čárky nad posledním písmenem "a". Ještě roku 1846 se objevuje název Lhota Machowa. Názvu Machová se trvale používá až od roku 1881.

Z roku 1801 pochází pečeť, na které je obraz sv. Michala, jak drží čerta na řetězu. Ze starších dokumentů je však uváděna i pečeť "svazek klasů".

Obec Machová se nachází v okrese Zlín, severozápadním směrem a je od Zlína vzdálena 15 km. Obec má v průměru 530 obyvatel a 150 trvale obydlených rodinných domků, rozloha katastrálního území je 315 ha.

Sousedí s obcemi: Tlumačov, Míškovice, Myslocovice, Sazovice a s osadami Bunov a Terezov.

Horopisně patří Machová do Moravskoslezských Karpat, leží v údolí, které je chráněno téměř ze všech stran (Křemenná, Hrabůvka, Korbele), nejvíce je otevřené k jihu.

Obec Machová je převážně zemědělská s dobrou úrodnou půdou, pěknou návsí, která je tvořena lánovou zástavbou a z ní vedou uličky s domky a přiléhajícími menšími dvorky a zahrádkami.

Součástí obce je také nově vystavená část v řadové zástavbě tzv. Jižní Svahy a Trávníky.

Dále se obec dělí na místně pojmenované části:
Dědinu a Kopec, Porádí, Letná, Bezmozolná, Miliónová.

Obcí protéká potok Machovka, který se vlévá v Sazovicích do potoka Židelná a tento je přítokem Dřevnice.

Přes Machovou vede okresní silnice Otrokovice-Holešov.

Historie
Historické záznamy o osídlení obce sahají do počátku XVII. století, kdy bylo v obci Machová 16 domů, po třicetileté válce r. 1673 bylo 12 obydlených domů.

R. 1747 zrřdil hrabě František Anton Rottal na gruntě Jakuba Václavíka v Machové dedičné fojtství, posledním fojtem byl Josef Václavík (pololáník na č. 4).

R. 1749 tvořilo obec 17 domků s polnostmi v tratích: Přední díl, Zadní díl, Padělek pod Hájem, Oujezdy, Křivy, k tomu ještě pastviska Sýkorník, Trávník, Horní pastvisko a Bukovina.

Od r. 1924 jsou zaznamenány polní tratě:
Čtvrtě, Díly nad hájem, Padělky pod hájem, Sýkorník, Šibenice, Balkán, přední a zadní Újezdy, Újezdy horní a dolní, Zadní louky, Podsedničky, Bukovina (horní a dolní), Slatinky, Obecní, Střebetský, Horní, Čtvrtě, Přední, Díly k Hornímu a zadní Čtvrtky, Padělky, zadní Padělky, přední a zadní díly, Korbele a Trávníky.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obecmachova.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA