Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kašava

Kašava nebyla hned od počátku Kašavou. Trvalo totiž nějakou dobu, než se přestalo rozumět názvu, jímž byla obdařena při svém vzniku. Protože původní znění Kašova (ves, lhota) činilo jisté potíže při rychlejší mluvě, došlo během necelých dvou století k tomu, že samohláska o ve střední slabice se připodobnila snažšímu i líbivějšímu a v obou ostatních slabikách. Kdy se tak stalo, nedovedeme povědět. Víme jen, že tato proměna byla skutkem už roku 1446.

Pro  nedostatek písemných zpráv nedovedeme bezpečně určit dobu vzniku kašavské obce. První zmínky se objevují až z let 1332 - 1334 v souvislosti existence lukovského hradu. Nepřímým dokladem o existenci Kašavy je skutečnost, že v období po r. 1371 slyšíme již o několika osadách, zřízených v blízkém sousedství (Vlčková, Držková, Štípa atd.).

Turistika

Kostel sv. Kateřiny
Vznik nových osad si vyžádal i novou úpravu duchovní správy. Pro ústřední svou polohu na soutoku Dřevnice s potokem Vlčkovským, byla Kašava jedinečně vhodná a stala se střediskem nového farního obvodu. O kašavském kostele máme zmínku až v r. 1480, který byl zasvěcen sv. Kateřině, oblíbené za Karla IV. (proto se pro něj Šternberkové, sídlící na Lukově, rozhodli). Kašavský kostel byl i pro okolní osady - Držkovou, Vlčkovou, Podkop. Lhotu a Janou - později Janůvky. O zřízení kostela v Kašavě rozhodly i důvody hospodářské. Kašava měla v té době 4 poddanské mlýny, které zpracovávaly domácí i okolní produkci.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.kasava.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA