Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Újezd

Újezd je obcí ležící na mírném návrší, nad údolím potoka Svíborky, na jižním okraji Vizovické vrchoviny, vzdálenou asi 7,5 km jihovýchodně od Vizovic v nadmořské výšce kolem 450 m a rozlohou zabírá 1 245 ha.

Újezd se poprvé připomíná v zakládací listině vizovického kláštera z roku 1261, a to již jako tržní osada "Wilperc sive Vgesd locatam villam forensen". Zaujímal tedy již v té době zvláštní postavení mezi okolními osadami, vesměs uváděnými také v zakládací listině kláštera. Jeho význam také podtrhuje existence opevněného feudálního sídla v poloze Hradisko vedle kostela.

Z těchto historických památek čerpal i autor návrhu znaku a praporu obce, kdy respektoval staré pečetní znamení, které pouze zjednodušil. K tomu využil známých svatomikulášských atributů - tří jablek ve spojení s biskupskou mitrou a berlami. Starobylý původ osady připomněl červenou růží, převzatou ze znaku vizovického kláštera Rosa Mariac, někdejší opevněné sídlo ve vsi symbolizuje palisádová hradba.

Na počátku 19. století zde žilo kolem 750 obyvatel, v roce 1890 již 820 obyvatel. V době vzniku první republiky měla obec již přes tisíc obyvatel. V šedesátých letech tohoto století dosahoval počet obyvatelstva téměř 1270 lidí, v současné době zde žije 1235 obyvatel a průměrný věk je 34,5 let. V obci je 303 trvale obydlených rodinných domů.

Nejstarší zpráva o existenci Újezda pochází z r. 1261 a je obsažena v tzv. Vizovické listině Smile ze Střílek. Z tohoto pramene vyplývá, že kastelán na broumovském hradě Smil ze Střílek tehdy založil ve Vizovicích cisterciácký klášter a daroval mu dosti rozsáhlé území s několika vesnicemi. Tato listina také uvádí mezi jinými vesnicemi (Drnovice, Vysoké Pole, Loučka…) také Újezd "villas Wilperke in super sive Vgezd vocatam villam forensen". Je pozoruhodné, že tato obec je tu pojmenována dvěma názvy - "Újezd" a "Wildberg", což lze vyložit tak, že šlo o projev německé kolonizace. Ještě důležitější je fakt, že je zde Újezd označen jako trhová ves ("villa forensis"), to znamená, že měl charakter tržního místa (městečka) s funkcí hospodářského střediska pro klášterní část Záhoří, která byla z Vizovic těžko přístupná.

O původu názvu "Újezd" můžeme bezpečně říci, že toto jméno nepatří k nejstarším místním jménům. Za ně můžeme pokládat taková, která končí na - ice, pocházející z doby počátku feudalismu. Jméno naší obce je poprvé uváděno r. 1261 ve falzu ze 14. století (villas Wilperke in super Vgezd) v pozdějších dobách toto jméno nepodléhalo větším změnám - r. 1578 ves Augezd, r. 1872 Aujezd, Újezd.

Ve falzu ze 14. století se Újezd jmenuje "Wilperke" (Wildberg), hora s divokou zvěří nebo rozeklaná hora, divoká hora, což je pozůstatek z dob, kdy vizovický klášter Smilheim použil obec ke kolonizaci Němců, kteří se tu v českém prostředí neudrželi, vymizeli. Újezdem je označováno určité, objížďkou ohraničené území obsahující obvykle vedle převažujícího lesa určeného k mýcení, též louky a ornou půdu. Vesnice na takovém vymezeném úseku dostala jméno Újezd.

Čerpáno z oficiální stránky obce http://www.ujezdvk.com/, na které najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA