Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vlachovice

Obec byla do nedávna převážně zemědělská. V posledním desetiletí nastal rozmach podnikatelských subjektů. K 1. 1. 2001 bylo v obci evidováno 189 fyzických i právnických osob různého zaměření.

Zdravotní středisko s denně ordinujícím praktickým lékařem a dvakrát v týdnu s ordinací dětské lékařky.

V obou částech obce místní knihovny, s celkovým počtem 7 300 svazků.

Pošta v místě od r. 1869.

Nejbližší žel. stanice Bohuslavice n/Vl. asi 3 km.

Matriční úřad v obci od r. 1950, matriky se vedou od r. 1719.

Hasičský sbor ve Vlachovicích od r. 1887, ve Vrběticích od r. 1928.

V obci vybudováno koupaliště a nedaleko obce (asi 2 km) lyžařský vlek.

Historie
Vlachovice patří k nejstarším obcím v okrese Zlín. Poprve se připomínají k r. 1261 v zakládací listině kláštera cisterciáků ve Vizovicích.Vrbětice se poprve připomínají k r. 1318. Na Vlachovicích seděl od pradávna starobylý svobodný rod Vlachovských z Vlachovic, po nichž zůstaly v obci zbytky panského dvora a vodní tvrze "Kaštýl", která byla posledním sídlem rodu.

Zanikla v 18. století po nájezdech uherských povstalců v letech 1703 - 1709. Jako první z Vlachovských z Vlachovic se připomíná Víšek k r. 1333 v tzv. Velehradském kodexu. Kolem roku 1548 byly Vlachovice se vším zbožím prodány mladšímu Podstatskému z Prusinovic, který vymohl u císaře Ferdinanda I. v roce 1556 povýšení na městečko.

Výsadní listina je datována někdy před sv. Vavřincem (10. srpen) a uděluje obci znak, pořádání výročních trhů, které se dochovaly až do roku 1948, a usazování řemeslníků v obci. Znakové privilegium z r. 1556 používá obec ve svém znaku dodnes a je znázorněno i na obecním praporu.

Vrbětice nikdy nesdílely ve své historii osudy Vlachovic a poddanské poměry zde byly velmi mírné. Obec patřila k hošťálkovskému panství a kromě nejnutnějších prací lesních nikdy nerobotovala.

K r. 1620 se připomíná v pozemkové knize první vrbětický fojt, jehož fojství bylo dědičné. Za obcí v trati "Ďulův kopec" bylo objeveno pohřebiště lidu popelnicových polí lužické a slezké kultury. Při rozsáhlých archeologických výzkumech bylo vykopáno velké množství popelnic i užitných nádob. Nálezovou zvláštností je objevení rituálních nádob, ojedinělých svými tvary. Nádoby nemají na Moravě obdoby. Bylo zde rovněž nalezeno množství nástrojů paleolitických lovců.

Čerpáno z oficiální stránky obce http://www.vlachovice.cz/cms/index.php, na které najdete další informace.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA