Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hvozdná

Obec Hvozdná se rozkládá severovýchodně od krajského města Zlína, do kterého většina obyvatel jezdí za prací. Výšková poloha je určena 302 m na dolním konci obce a 342 m nad mořem na Osmeku. Podnebí je mírné.

V okolí obce jsou dva rybníky. Jeden 2,5 ha, druhý 4 ha, sloužící k rekreaci i rybolovu. V blízkosti obce jsou pole, která z velké části obhospodařuje ZOD Delta Štípa. Za touto obdělávanou půdou jsou kolem dokola lesy. V lesích jsou značné turistické stezky a stezky pro cykloturistiku.

Počátky obce Hvozdná
První zmínka o obci Hvozdná se traduje od roku 1446, ale podle některých záznamů již v roce 1413 osídlovali místa okolo potůčku Korábek první obyvatelé. Proč opustili svá původní sídliště a přestěhovali se do míst dnešní Hvozdné, nevíme. Jiné údaje svědčí o tom, že osada byla obydlena v roce 1425.

Roku 1413 se stal dědicem lukovského panství Jiří, nezletilý syn Alberta ze Šternberka. Spolu se svým bratrem Lackem vedli v roce 1425 spor o polovinu lukovského panství se strýcem Albertem holešovským. Za každou stranu měl bojovat jeden silák a vítěz tohoto souboje měl rozhodnout o sporu obou pánů.

Lukovský vladař si vybral ve Hvozdné chlapa jako horu a dlouho ho krmil masem a tučnými jídly. Zápasník pána holešovského byl z Prusovic a dostával k jídlu hrách. Při zápase prý zvítězil silák pána holešovského.

V zemských knihách nacházíme zmínku o Hvozdné o něco později, v roce 1438, kdy je obec poprvé jmenována v darovací listině pana Alberta ze Šternberka. Hvozdná patřívala k panství lukovskému a prožívala s ním dobré i zlé. Za třicetileté války žilo v obci jen 28 rodin dnes už zaniklých jmen, jako Šufan, Kusalík, Bělčík, Houněk, Vítek, Zmola, Vichč, Baša, Blanař aj.

Ještě v roce 1667 bylo z 23 usedlostí jen deset obydlených. Tentokrát nastala i výměna rodů. Do té doby je možno sledovat stopu nejstaršího příjmení v obci - Lukešů. Po něm jsou Hvozdenští, rod dědičných fojtů, kteří přijali příjmení podle názvu obce.

Projít Hvozdnou ve směru na sever, znamená vydat se klikatou cestou do kopce. Silnice vede kolem hospody, na jejímž místě stával kdysi kostelík. Jak vypadal, můžeme vidět na obecní pečeti. Několik kroků dále stojí kostel z roku 1785, zasvěcený Všem svatým. Prostranství okolo kostela je vzorně upravené. Dále vede silnice kolem školy, divadelního stánku kroužku divadelních ochotníků, jejichž činnost je známá v širokém kraji. Na horním konci je Osmek, jehož název odvozujeme z činnosti, kdy formani upevňovali při sjíždení kopce přes kolo stromek - osmek tak, aby druhý konec, na nějž se postavil vozka, brzdil o zem a zárověň o kolo.

Na rozcestí do Ostraty, Březové a Štípy najdeme kamenný cyrilometodějský kříž jako památník minulých dob. Ještě nedávno zde ve stínu starých lip stávala kaplička, která ustoupila do místa bývalého stavení rodu Březíků. Je zde postaven také obchod a restaurace sousedící s hřištěm pro kopanou, která se může pochlubit už letitou tradicí.

Obec má moderní pálenici, je zde také několik soukromých podnikatelů, kteří jsou svými službami přínosem celé obci.

Pod vesnicí, ve velmi krásném prostředí leží rekreační oblast. Na svahu u lesa jsou vystavěny chatu a pod nimi vytvořil hrází přetnutý potok rybník, který byl v posledních letech vyčištěn a slouží ke koupání celé obci.

Obec Hvozdná má svůj obecní úřad a obecní zastupitelstvo a je ve své činnosti velmi agilní. Hvozdenští vždy patřili v budování k těm pilným. V minulých letech provedli kanalizaci, rozšířili úzkou cestu vedoucí obcí za svízelných podmínek, neboť domky kolem silnice a svažující se terén kladly překážky většímu rozšíření vozovky.

I bytová výstavba pokročila a vedle starších domků můžeme uvidět velmi hezké rodinné vilky. Hvozdná se v posledních letech změnila k nepoznání.

Čerpáno z oficiální stránky obce http://www.hvozdna.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA