Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Halenkovice

Halenkovice obklopené hustými lesy se rozkládají na stráních a v údolích výběžků Chřibů 7 km západně od Napajedel. V obci žije 1 710 obyvatel. Nadmořská výška se pohybuje od 215 do 415 m, rozloha obce činí 2002 ha. O její rozlehlosti svědčí i staré pořekadlo: "Kdo chce vidět Vídeň, musí chodit týden. Kdo chce vidět Halenkovice, musí chodit tři měsíce."

Halenkovice mají 5 autobusových zastávek a přibližně 30 místních částí.

Místní rarity
Do katastru obce patří Budačina - od roku 1966 chráněný přírodní útvar o rozloze 8,0558 ha. Je to registrovaná přírodní památka. V jedné ze skal tohoto masívu je puklinová jeskyně o délce asi 5 m, podle pověsti obývaná v 16. století loupežníky. Pověst říká, že loupežníci z Budačiny okrádali pouze bohaté lidi a chudým neubližovali. Jejich velitel měl milou Alinu, která byla velice krásná, ale mu se líbily i jiné hezké dívky. Proto se mu Alina pomstila tím, že prozradila jejich úkryt. Všichni byli zajati a později popraveni.

Na východní straně hlavní skály je umístěna pamětní deska, věnovaná Antonínu Rozsypalovi, který zahynul v Mauthausenu v roce 1941. S ním se často stýkal spisovatel Jindřich Spáčil. V části obce zvané Hradská je Spáčilova chaloupka. Pamětní deska připomíná vřelý vztah k tomuto kraji.

Další významné památky
•    sochy sv. Petra a Pavla z r. 1747
•    kostel sv. Josefa z r. 1789
•    zvonice na Kopci z r. 1755
•    kaplička na Hradské z r. 1890
•    Památník obětí I. a II. světové války
•    Pamětní deska obětí I. světové války na budově kostela
•   chráněný přírodní útvar "Mrazík" s pamětní deskou na křižovatce cest na Kržle, Halenkovice a Novou Dědinu. V tomto místě byl zabit pytláky lesní adjunkt Karel Mrazík v roce 1870.
•    stará škola z minulého století
•    nová škola z r. 1960
•    upravená mateřská škola, otevřená v r. 1951
•    nákupní středisko z r. 1974
•    jídelna a tělocvična z r. 1981
•    budova OÚ a kulturní dům z r. 1986

Historie
Obec Halenkovice, původně zvané Alenkovice (či Alinkovice), založil Jan z Rotalu. Své pojmenování vesnice dostala podle Rotalovy první manželky Aleny (Aliny, Heleny Bruntálské z Vrbna). Vesnice "Allenkovice" se poprvé připomíná v listině vydané Janem z Rotalu v Olomouci 29. června 1634. V listině jsou uvedeny základní podmínky stanovené zdejším osadníkům vrchností a okolnosti spjaté s počátkem osady. Původní osadníci údajně mohli být, jak napovídají některé písemné prameny, vzbouření Valaši ze Vsetínska. Bližší informace o nejranějším osídlení Halenkovic však chybí.
Přepis listiny vydané Janem z Rotalu v Olomouci 29. června 1634.

V 18. století byla vzniklá obec spojena s osadami Eleonorovice - Dřínová (dnes už neexistující část) a Kateřinice. Do posledních desetiletí si Halenkovice zachovaly zemědělský a pastvinářský charakter. Škola v Halenkovicích se připomíná v roce 1780. Roku 1865 byla, do té doby, jednotřídní škola rozšířena.

1900 - 1945
Až začátkem dvacátého století byla realizována výstavba silnic do obce a v obci. Silnice Napajedla - Halenkovice byla postavena roku 1902. V roce 1904 byla realizována silnice přes Zádřinoví, od mlýna na Dolině na Spytihněv roku 1911. Silnice Dolina - Kašpary - Pláňavy byla budována 1914 - 1918. S rokem 1928 je spojeno dláždění dříve blátivé cesty z Dolního konce a na Katernice. Používal se kámen z obecní skály.

V roce 1901 byl založen Čtenářský spolek (od r. 1922 Čtenářsko-hospodářský spolek), který založil obecní knihovnu a vybudoval jeviště.

V roce 1922 byl vybudován památník věnovaný obětem první světové války.

Na základě sčítání lidu v r. 1930 bylo zjištěno, že Halenkovice mají 454 domů, z toho 444 obydlených. Počet přítomných osob byl 2 021.

V r. 1932 bylo v obci 5 hostinců, 6 kupeckých krámů, dvě trafiky, mlýn a pošta. Dle politické správy patřily Halenkovice pod Uherské Hradiště.

V roce 1934 rozvíjel osvětovou práci divadelní spolek Havlíček.

Tělovýchovou se zabývaly organizace Sokol od roku 1919 a o rok později založený Orel, které prováděly také velmi bohatou divadelní činnost. Oba zmiňované spolky byly za války zrušeny. Pro výchovu mládeže zřídil Sportovní klub Halenkovice Kuratorium pro výchovu mládeže. Tento klub provozoval kopanou.

1945 - 1989
Halenkovice byly od válečných útrap osvobozeny 2. května 1945 rumunskými vojenskými jednotkami. Oběti druhé světové války připomíná pamětní deska v parčíku u nové školy.

Po válce ze starých spolků zůstaly v obci pokrokový divadelní spolek Havlíček, Sbor dobrovolných hasičů a dále spolky hospodářského rázu.    V letech 1945 - 1949 se uskutečnila elektrifikace obce, včetně veřejného osvětlení.

V roce 1949 byla dokončena kanalizace na Pláňavách a Záhumení. Provedením kanalizace zmizely v centru obce otevřené a znečištěné příkopy.

V r. 1951 proběhla úprava a rozšíření hřbitova, štětění cesty v Dědině u hasičského skladiště, štětění cesty na Králích. V této době je v Halenkovicích 22 telefonních stanic a telefonní ústředna na poště.

Čerpáno z oficiální stránky obce http://www.halenkovice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA