Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Březůvky

Obec Březůvky se rozkládá v údolí Vizovické vrchoviny v nadmořské výšce 349 m. Nachází se jižně od krajského města Zlín ve vzdálenosti 11 km. Se Zlínem je spojena silnicí II/ 490. Nejbližší železniční stanice je ve Zlíně a Biskupicích.

Březůvky se svým přírodním zázemím a vodní nádrží vhodnou ke koupání se staly cílem převážně letní krátkodobé rekreace nejen obyvatel Zlína. V nedávné době zde vzniklo několik rekreačních chatových lokalit.

Obec je plynofikovaná, má částečně obecní vodovod. V obci byla rozšířena telefonizace. Ve víceúčelové budově, která je jednou z dominant obce, je mimo obecního úřadu kulturní zařízení s velkým sálem, pošta, zdravotní středisko a hospoda. Největší současnou akcí je výstavba kaple, která po dokončení bude zasvěcena Anežce české. Obec vydává obecní noviny "Březůvčan" a návštěvníci obce si mohou vybrat ze 3 druhů pohlednic s motivem Březůvek.

Historie
Nejstarší zmínka o obci pochází z roku 1406, kde byly Březůvky součástí malenovického panství. V roce 1571 prodal Burjan Tetour z Tetova pusté Březůvky i se sousedními Doubravami rytíři Václavu Gájovskému z Gáje. Kolem roku 1580 nechal Gájovský dosud pusté Březůvky obnovit a osídlit novými poddanými. Někdy mezi rokem 1579 a 1592 prodal Václav Gájovský doubravský statek Janu Hanušovi ze Šaratic pánu na Velkém Ořechově, který Doubravy i s  Březůvkami připojil ke statku Velký Ořechov. V letech 1652 až 1848 byl pak velkoořechovský statek včetně Březůvek součástí panství Uherský Brod.

Od roku 1850 patřily Březůvky k uherskobrodskému politickému i soudnímu okresu. Po zřízení soudního okresu ve Zlíně roku 1923 a politického okresu ve Zlíně roku 1935 byly Březůvky připojeny ke Zlínu. Základním zdrojem obživy obyvatel bylo zemědělství. V roce 1935 bylo v Březůvkách ustanoveno lesní družstvo, které zakoupilo bývalý panský les o rozloze 180 hektarů. JZD bylo v obci založeno roku 1952. Stavba kostela se v  obci neuskutečnila v důsledku válečných událostí v roce 1914 až 1918. Hřbitov byl vybudován v roce 1936. Škola byla v Březůvkách zřízena v roce 1817. Nová školní budova byla vystavěna v roce 1898.

Původ jména Březůvky:
Ves, v místě, kde rostlo mnoho bříz. Nebo též tak nazvána jako ves lidí Březových. Od osobního jména Březa. Koncem 15. století je uváděna jménem Březuovka. Roku 1573 se uvádí v ZDO XXX, 287 jako ves pustá. Byla asi vypálena za válek Matyáše Uherského s Jiřím Poděbradským a později asi morem úplně vylidněna. Začátkem 17. století byla znovu osídlena. V 15. století měla jméno Březuovka, roku 1594 Bržiezuwky, roku 1650 Brzezůwky, roku 1718-1750 Bržezůwka, roku 1846 Březuwky, roku 1870 Březůvky. Za protektorátu ji Němci nazvali Bresuwek.

Turistika
Kaple sv. Anežky České byla slavnostně vysvěcena 31. srpna 2002 biskupem Mgr. Hrdličkou. Základní kámen posvětil při návštěvě papež Jan Pavel II. v roce 1990. Se stavbou bylo započato v roce 1998. Původní projekt byl přepracován ing. arch. Jaroslavem Meluzínem a rozpracován ing. Vítem Kolmačkou. Investorem byla Obec Březůvky, finanční prostředky byly čerpány z rozpočtu obce, státní dotace a darů od občanů i podnikatelů. .Stavbu prováděla firma Stavosvit, a. s. Na stavbě se také podíleli brigádnickou pomocí místní občané. Na zakázku byl ve zvonařské dílně pana Tkadlece z Halenkova vyroben zvon, který byl slavnostně posvěcen 6. srpna 2000 v Provodově. Centrální obraz sv. Anežky České vytvořila akad. malířka Marie Molová z Prahy. Při výstavbě bylo proinvestováno přes čtyři milióny korun. Kaple až pro dvě stě věřících je určena k bohoslužbám a posledním rozloučením s občany.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://web.iol.cz/brezuvky/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA