Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Oldřichovice

Obec Oldřichovice leží jihozápadně od okresního města Zlína ve vzdálenosti 12 km a 5 km od Napajedel.

Historie
Tam, kde se dnes rozkládá obec Oldřichovice s úrodnými poli, byly původně rozsáhlé lesní pustiny. Uhlíři zde v milířích pálívali dřevěné uhlí. Podle pověsti je název vesnice odvozen od jména urozeného pána Oldřicha. Ten si jednoho dne vyjel na lov do těchto hustých lesů plných divoké zvěře. V zápalu lovu však ztratil směr cesty, chodil a bloudil, konce kraje nenašel, lidského tvora nespatřil. Proto ulehl zcela znaven do mechu, odhodlán, že tuto noc stráví v neznámých končinách lesa. Po chvíli mu lehounký vánek přinesl odkudsi slabounké hlasy, které jeho bystré lovecké ucho ihned postřehlo.

Vzchopil se a znovu se prodíral houštinami za těmi hlasy. Netrvalo dlouho a potkal uhlíře, kteří seděli u milířů a pojídali svou chudou večeři, kterou byl pouze kus černého chleba. Uhlíři, když nenadále spatřili před sebou pána s loveckou zbraní, zalekli se. Ale pan Oldřich byl velmi rád, že je našel a požádal je o kousek černého chleba. Uhlíři mu u milířů připravili nocleh a ráno jej vyvedli z lesů. Za to, že se ho ujali a pomohli mu, daroval jim velký kus lesa. Uhlíři se dali do kácení a na mýtině si postavili dřevěné domky, k nimž dále mýtili les, až vznikla osada, kterou nazvali po panu Oldřichovi Oldřichovice.

Za nejstarších časů patřily Oldřichovice pod panství Podhradské. Sídlo tohoto panství se nacházelo jižně nedaleko od Oldřichovic při potoku, který z vesnice vytéká. V těch místech, kde stojí kostel sv. Jílí, u něhož jsou dosud znatelné valy bývalé sídelní tvrze. Odtud byly řízeny dějiny a osudy našich předků.

Po krutých událostech, kdy zdejším krajem proudila vojska Husitská, Zikmundova, Albrechtova a vojska Matyáše, krále Uherského, která byla poražena králem Jiřím z Poděbrad, Podhradské panství zaniklo.

V písemných záznamech se se jménem Oldřichovice poprvé setkáváme 3. dubna 1337, kdy se dva bratři Onšé z panství Malenovic dopustili závažných zločinů, takže byli odsouzeni k trestu smrti. Podle zemského obyčeje propadly jejich statky pánu, kterým byl markrabě moravský Karel IV., syn českého krále Jana Lucemburského, který daroval statky v Oldřichovicích svému věrnému služebníku Kolínovi.

Před rokem 1350 vlastnil zdejší statky Herbor z Podhradí. Brzy potom přešly v roce 1368 na pana Kondráta  z Dobrotic, který Podhradí s tvrzí, okolní vesnice, rybníky a lesy prodal Raclavovi z Měnína. Významným vladykou v té doby byl Mikšík z Malenovic a Podhradí, který vlastnil zdejší panství od roku 1381 do roku 1415. Když pak panství Podhradí přijímal pan Jan Husé, bylo již částečně zpustošeno. V roce 1482 byla již tvrz opuštěna. Podhradní městečko i vsi Pěmkov, Svojšice, Dalenky, Sedlišťky a Komárov zanikly. Byl to patrně Jan Onšík, který pak zřídil své sídlo v roce 1500 v Pohořelicích.

Obec Oldřichovice patřila od první písemné zmínky až do roku 1500 pod panství Podhradské, tj. celkem 163 let. Pod panství pohořelické patřily Oldřichovice 199 let, avšak mezi tím náležely nějaký čas, za Petra Vojska, ke dvoru Pěnkovu. Dále náležely k malenovickému panství rodu Lichtenštejnů, Salmů a dalších, a to celkem 146 let. Zjednodušeně můžeme říci, že od známého počátku obce až do zrušení roboty v roce 1848 zde vládla vrchnost celkem 511 let.

Za zmínku stojí zajímavost, že v roce 1808 vypravila malenovská vrchnost šedesát mužů proti Napoleonovi. Panství se v roce 1831 dotkla cholera, která si vyžádala mnoho lidských životů. Posledním vlastníkem byl rod Šterneberků, který sídlil na zámku v Pohořelicích. Po vyhlášení samostatnosti Československé republiky v roce 1918 byly šlechtické tituly zrušeny a v roce 1925 část šternberkovského panství s jeho polnostmi rozparcelovány.

Původní hlavní cesta přes vesnici vedla od lesa Obory přes Ohradu, Suchořádek a Paseku kolem lesa Boří do Malenovic. Po roce 1892 byla postavena nová cesta směrem na Napajedla. Tím vznikla nová ulice nad školou. Původně bylo zamýšleno zbudovat i silnici do Malenovic a Kvítkovic, to se však v roce 1904, na kdy byla stavba naplánována, neuskutečnilo.

V psané podobě se jméno Oldřichovic objevuje v různých podobách. Do roku 1661 se psalo jako Oldrzichovicze. V malenovických spisech se objevuje jako Ondrzechowitze, ve stejném tvaru se vyskytuje i na katastrální mapě z let 1828, 1846 a 1903. Obyvatelé sami nazývali vesnici kolem roku 1775 jako Ondřichovice. Důležitý je rok 1909, kdy obecní výbor rozhodl, aby byl úřední název obce Ondřichovice. Toto pojmenování trvalo do roku 1925, kdy na doporučení okresního úřadu v Uherském Hradišti, kam obec až do roku 1949 patřila, byla obec přejmenována na Oldřichovice, jak odpovídalo historickým pramenům. Tento název byl ještě jednou změněn, a to za druhé světové války, kdy se obec jmenovala Ulrichsfeld (Oldřichovo pole).

Zajímavosti

Nový kostel sv. Zdislavy
Vysvěcený v roce 1997 biskupem mons. Hrdličkou, má zvláštní moderní řešení arch. Ing. Martinem Tomeškem a spolutvůrcem interiéru akad. malířem Börošem. Ve svatostánku je vložen kámen z hory Olivetské z Jeruzaléma a v obětním stole jsou zabudovány ostatky sv. Zdislavy (zemřela v roce 1252). Na konstrukci zvonice jsou umístěny původní Oldřichovické zvony, malý z roku 1718 a větší z r. 1943.

Pomník T. G. Masaryka

Poutní místo Svatá voda u Malenovic s kapličkou

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.oldrichovice.cz/index.php?nid=2485&lid=CZ&pic=MAIN, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA