Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Žlutava

Historie
Pravěké osídlení žlutavského katastru je doloženo mnohými nálezy. K osídlení jistě přispěla vhodná poloha katastru, ležícího v posledních severovýchodních větších výběžcích Chřibů, sahajících až k řece Moravě. Na jaře a na podzim, kdy údolím řeky Moravy táhla stáda mamutů a jiné lovné zvěře, stala se chřibská návrší místem, odkud pravěcí lovci měli dobrý výhled na táhnoucí stáda a vyhlédnutou zvěř lovili. Nálezy kamenných nástrojů, jader a odpadového materiálu z pazourku, křemence, jaspisu a jiných surovin, vyskytujících se na táhlých návrších našeho katastru, existenci pravěkých sídlišť dokazují.

První stopy osídlení katastru pocházejí ze starší doby kamenné, z doby posledního zalednění. Na jaře roku 1949 nalezl Slavomír Burýšek v úvozu jihovýchodně od Žlutavy mamutí kosti. Nález dal popud k archeologickému výzkumu, který v roce 1951 prováděl s kolektivem pracovníků dr. Bohuslav Klíma z Moravského muzea v Brně. Expozice několika mamutích kostí spolu s patinovanými pazourkovými úštěpy zavdala podnět datování zdejšího osídlení do Würmu 2 (asi 30. tis. 1. př. n. l.). Tábořiště pravěkých lovců nacházejících se na Dubové, Machovici, Dubníku, Kotárech a Pasekách, poskytují nálezy typického aurignacienu, zajména vysoká škrabadla.

V mladší době kamenné (neolitu), začínající v 5. tis. před n. l. byl nejistý lov vystřídán zemědělstvím. Jeho nositelé k nám přešli z jihovýchodní Evropy a během krátké doby osídlili téměř všechnu úrodnou půdu Moravy. Osada prvních zemědělců existovala i u Napajedel, jak dosvědčují nálezy kamenných sekerek a sekeromlatů, které jsou nejtypičtějším nástrojem tohoto období. V roce 1929 nalezl žlutavský občan Cyril Goiš, na Trestném naproti ústí Dřevnice a Moravy kamenný mlat, který učitel Lad. Valach daroval Okresnímu muzeu v Napajedlích. V roce 1979 nalezl Dalibor Kaška z Bělova v Dílech u Dubníku zadní část kamenné sekerky, kterou kronikář Alois Koutný daroval Oblastnímu muzeu v Gottwaldově.

Nesmírný význam měl pro další vývoj člověka objev výroby kovových nástrojů. Bronz - slitina mědi a cínu, stal se na několik století základní surovinou pro výrobu zbraní, nástrojů, šperku a dal celému období název doba bronzová.

Ze střední až pozdní doby bronzové se při orání v roce 1915 vyorávaly u silnice vedoucí do Napajedel, v těsné blízkosti Žlutavy, hliněné nádoby patřící lidu popelnicových polí.

Kultura slezsko - platěnická (konec doby bronzové) zanechal ve žlutavském katastru stopu v podobě hliněných střepů, bronzového špendlíku a sekerky s tulejkou a ouškem, nalezených v Dílech u Dubníku.

Stopy slovanského osídlení se nalezly po pravé straně řeky Moravy na jihovýchodním svahu Trestného. Zde v roce 1930 - 1934 byl prokopán mohylník (23 mohyl) s hroby žárovými i kostrovými z 2. poloviny 9. století. Mohyly v průměru 2 - 10 m, o výšce 30 - 140 cm a hloubce 1,8 - 2,5 m, poskytly mnoho cenných nálezů. Byly tu nalezeny nádoby, pracovní železné nástroje, náušnice, denár z roku 249 - 244, bronzový gombík, kopí, pazourková křesadla, ostruhy, železné sekery, toulec s šipkami, meč a jiné.

Některé nálezy se nacházejí v muzeu v Uh. Hradišti, velká část přešla do muzea v Napajedlích, odkud po druhé světové válce byla sbírka přemístěna do depozitáře Oblastního muzea v Gottwaldově-Malenovicích. V Malenovicích v prostorách zámku je instalován hrob žlutavského bojovníka s mečem, toulcem, vědérkem i ostruhami.

Zajímavosti
Obec Žlutava leží na severozápadním okraji zlínského okresu v podhůří Chřibů a je součástí zpracovaného Velkého územního celku Chřiby, který se rozkládá na části čtyř okresů: Kroměříž, Uherské Hradiště, Hodonín a Zlín.

Lípa u základní školy a lípa u kapličky v severní části obce (vedeny jako významné stromy).

Oblast Chřibů má poměrně dobré podmínky v oblasti cestovního ruchu. K hlavním přírodním atraktivitám patří některé skalní útvary ve vrcholových částech Chřibů.

Hlavními nástupními prostory pro cestovní ruch jsou hlavní silniční tahy (zejména silnice I./50 a I./55) a železniční tratě. Nástupními prostory do Přírodního parku Chřiby jsou zejména Koryčany, Zdounky, napajedla, Staré město, Velehrad, Buchlov a Buchlovice.

• Kostel sv. Cyrila a Metoděje, stavba modernějšího architektonického výrazu z r. 1939 v severovýchodní části návsi.

Sportovní aktivity, zájmová činnost:
• fotbalový oddíl FC Žlutava
• jezdecký oddíl
• SK SOKOL, ASPV - v místní sokolovně: cvičení dětí, rodičů s dětmi, aerobic a kalanetika pro ženy, volejbal, nohejbal aj.

Čerpáno z oficiální stránky obce http://www.zlutava.cz/index.php?nid=527&lid=CZ&pic=MAIN, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA