Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Březová

Samostatná katastrální obec leží 6,5 km severozápadně od Vizovic v nadmořské výšce 348 m. Poprvé se Březová připomíná roku 1407. Další zmínky jsou z roku 1872, kde se název objevuje v současném znění. Také v obecní pečeti je bříza. Katastrální výměra je 320 hektarů.

Březová vždy v minulosti příslušela k Lukovskému panství. Obyvatelstvo obce bylo vždy v drtivé většině české národnosti a převážně katolické. Březová patřila od roku 1850 do roku 1949 do soudního okresu Vizovice. Obce spadá pod matriční obvod Slušovice, kde je pošta i Farní úřad. Místní národní výbor byl založen v roce 1945. Obec měla 464 obyvatel. Od roku 1976 správu obce obstarával Místní národní výbor Slušovice. Škola v obci byla otevřena roku 1891.

Obec má vlastní obecní úřad. Železniční spojení u nás není, pouze autobusové. Po roce 1990 se obec osamostatnila. Odloučila se od Slušovic a začala si spravovat obec samostatně. Bylo zvoleno zastupitelstvo obce v čele se starostou. Postupně dochází k budování infrastruktury v obci dle finančních možností. V roce 1995 byla obec obsloužena kabelizací telefonů, kabelové televize a rekonstrukcí energetické sítě pro podmínky vyšších příkonů. V roce 1998 byl v naší obci vybudován plynový řád a byla napojena většina domácností na plynové vytápění. V roce 1999 byl zpracován návrh obecních symbolů a 12. listopadu 1999 schválila Poslanecká sněmovna přijetí těchto symbolů. V současnosti obec dokončuje odkanalizování s připojením na čistírnu odpadních vod Slušovice. Obec má k dnešnímu dni 465 obyvatel. Nejaktivnějšími složkami v obci jsou SDH Březová a TJ Sokol Březová.

Severozápadně od města Vizovice, v nadmořské výšce 348 m, se rozkládá obec Březová. Je rozložena na pozvolném svažitém terénu pod jižními výběžky Hostýnských vrchů a severními svážnicemi Vizovické vrchoviny, těsně v údolí pod přehradní nádrží Slušovice. Původ názvu je patrně odvozen od názvu stromu bříza. Tento strom je také ve znaku obce. Její katastr má výměru 265 ha a nyní zde žije 465 obyvatel.

Historie
První zmínky o Březové jsou známy ze starých kronik již z roku 1407 a zaznamenaných později v tzv. Zemských deskách olomouckého kraje z roku 1509. Další věcné a historické zmínky jsou písemně zaznamenány v dokumentech muzejních z let 1671,1718,1751,1846, přičemž v dokumentu z roku 1872 se již obec nazývá dnešním názvem Březová. Obec patřila k Lukovskému panství, podobně jako mnoho dalších v oblasti Moravy. Pohromou pro malou obec byla epidemie cholery, která kolem roku 1833 zasáhla nejen obec, ale široké okolí.

Podle správního řádu patřila obec Březová v rozmezí let 1850 až 1855 do soudního okresu Uherský Brod, v letech 1855 až 1868 byla součástí okresu vizovického, v období 1868 až 1935 patřila do okresu Holešov a po vytvoření okresu Zlín byla jeho součástí až do roku 1949. Po správních reformách a komunistickém převzetí moci ve státě a přejmenování Zlína na Gottwaldov patřila obec pod Gottwaldov až do roku 1960. Po ukončení 2. světové války v Evropě a osvobození od fašistů vojsky Rudé armády, společně s 1. čsl. armádním sborem dne 5. května 1945, byl v Březové založen Místní národní výbor, ale od roku 1976 byla správa obce převedena pod MNV Slušovice. Tato správa trvala až do roku 1990, kdy se Březová opět osamostatnila.

V sedmdesátých a osmdesátých letech 20. století zaznamenalo velký rozmach zemědělství. Byla sloučena okolní JZD a pod názvem Agrokombinát Slušovice se těšila velkému rozmachu. Po roce 1990 se však DAK MOVA rozdělil dle obcí na Družstva vlastníků. Také obec Březová se odloučila od MNV Slušovice, zvolila si svoji samosprávu a začala spravovat obec samostatně.

V druhé polovině 20. století bylo dle finančních možností přistoupeno k budování infrastruktury obce. Již v letech 1945 až 1946 byla v obci vybudována kanalizace. V roce 1995 byla v Březové zavedena kompletní telefonní síť včetně rozvodů kabelové televize. Současně byly provedeny úpravy a posílení energetické sítě pro podnikatelské potřeby. V roce 1998 byla dokončena plynofikace obce a většina domácností přešla na plynové vytápění. V roce 2002 byla zahájena výstavba kanalizačních sběračů s napojením na čistírnu odpadních vod ve Slušovicích.

K obci Březová patří také část osady Nové Dvory, kde jsou v současnosti rozvíjeny podnikatelské aktivity. Současné okolí je převážně zemědělského charakteru, uzpůsobené především pro pastevní chov skotu.

V obci existovaly tradičně různé spolky, z nichž nejaktivnější jsou TJ Sokol a Sbor dobrovolných hasičů, založený v roce 1900. Možnosti sportovního a společenského vyžití obyvatel obce a jejích návštěvníků slouží u přehradní nádrže Všemina moderní hotel. V blízkosti obce je také jezdecký areál, kde jsou pořádány dostihy a různé společenské akce.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.brezovauzlina.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA