Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Smržov

Obec Smržov se nachází v okrese Jindřichův Hradec, kraj Jihočeský. Ke dni 2. 10. 2006 zde žilo 97 obyvatel.

Obec Smržov leží v Třeboňské pánvi, v kraji, jehož erbovním znamením je nespočet vodních ploch. Rybníky se zde začaly budovat už ve 13. století, ale nejvíce jich bylo zbudováno v 16. a 17. století proslavenými rybníkáři  Štěpánkem Netolickým a Jakubem Krčínem z Jelčan. Jejich promyšlená soustava rybníků, hrází, přívodních i odvodních stok byla na svou dobu udivující dílo, a i dnes je uznávána odborníky za jedinečné řešení.

Jedním z nejstarších rybníků právě v blízkosti obce Smržov je rybník Dvořiště s pozoruhodnou kamennou propustí v hrázi. Dvořiště, původně jezero, se připomíná již r. 1367, kdy tehdejší držitel Lomnice Ješek z Kosovy Hory nechal zatopit pole a louky Smržovských a rozšířil tak tento rybník, přičemž poškozeným lidem vydal náhradní pozemky.

Rybník Koclířov u Smržova vznikl až za doby Štěpánka Netolického a zde již bylo využito propojení rybníků Zlatou stokou.

Historie
První písemná zmínka o obci je z roku 1367. Historie obce se připomíná i v pobělohorské době, kdy právě na hrázích uvedených rybníků došlo ke střetům a rozhodujícím bitvám mezi stavovským českým vojskem vedeným hrabětem Thurnem a císařským vojskem vedeným Buquoyem.

Následky války byly pro zdejší oblast i okolní vesnice a městečka nedozírné. Neustálým drancováním, vypalováním domů po několik let došlo téměř k vysídlení původních obyvatel. Na tomto se nejvíce podílel generál Maradas se svým vojskem.

Později  r. 1660 převzal správu na zdejším krajem Jan Adolf Schvarzenberk a na památku útrap zdejších obyvatel nechal v obci Smržov a dalším okolních vesnicích  i v polích vystavět malé kapličky, kterým se údajně říkalo "maradasky"  a dnes  jako památky jsou obcemi udržovány.

Po značených turistických stezkách je možno projet rozsáhlé lesy, táhnoucí se téměř až k Hluboké nad Vltavou. Zde je další značené památné místo, a to " Žižkův dub", u kterého se husitský hejtman tajně scházel se svými spolubojovníky v době husitských válek a využíval tak neprostupnosti lesů s rozsáhlými bažinami, se znalostí jen určité schůdné stezky.

Současnost
V současné době je okolní příroda  využívána především k rekreaci a turistice, o čemž svědčí řada nemovitostí v obci využívána chalupáři a téměř 130 chat u rybníka Dvořiště. Od časného jara až do podzimu využívají cykloturisté značených turistických tras v lesích a po hrázích rybníků.

Při setkání s přírodní scenérií zdejšího kraje nezbývá než souhlasit s Václavem Honsem, který ve své beletrii "Jižní Čechy z ptačí perspektivy" napsal:
"Byla jsi prý krajino jihočeská v dávnověku pustou a nevlídnou zemí, a tak tvou dnešní krásu píď po pídi, zrníčko po zrníčku zdvihly nesčetné generace našich předků pracovitých a pohostinných, a tak snad každičký rys tvé dnešní podoby prošel a byl přetaven přičinlivou člověčí dlaní. Snad i proto jste mé Jižní Čechy tak líbezné, tak blízké lidskému srdci a našemu věčnému snění. Tak blízké lásce."

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.smrzovnluz.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA