Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Červený Hrádek

Obec 8,5 km severovýchodně od Dačic. Nejbližší železniční zastávka Dačice a Telč. Nadmořská výška 525 m. Pošta Dačice, zdravotní a matriční obvod Dačice, římskokatolická farnost Nová Říše. Základní škola v Nové Říši.

Obec s českým obyvatelstvem. V r. 1850 měla 365 obyvatel. Katastr obce měl v r. 1900 výměru 679 ha. V současné době má 100 domů a 214 obyvatel.

Poloha a název obce

Obec v jihozápadní části Brtnické vrchoviny, která byla založena v zákrutu meandru Vápovky, do kterého ještě ústí zprava říčka Řečice.

Jméno vzniklo zdrobnělinou slova hrad, tedy malý hrad, přívlastek červený patrně podle barvy střechy.

Historický vývoj
Podle Hrádku se psal rod z Hrádku, z něhož je první uváděn v pramenech v letech 1233 až 1251 Markvart z Hrádku, jehož stejnojmený předek Markvart měl s manželkou Vojslavou založit roku 1211 novoříšský klášter. Z r. 1257 je známý spor mezi Ludmilou z Říše a jejím synem Markvartem z Hrádku s novoříšským klášterem.

Památky a pamětihodnosti obce

Na ostrohu obtékaném říčkou Vápovkou stávala tvrz, uváděna ještě r. 1585 jako zámek s dvorem, zpustla v 17. stol.

Na návsi kaple P. Marie z r. 1840, před kaplí kamenný kříž z r. 1860.

Čerpáno z oficiálních stránek mikroregionu Dačicko, www.m-dacicko.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

SEYCHELY 2023

Pobytově-poznávací zájezd po souostroví Seychely. 3 největší ostrovy Mahé, Praslin a La Dique, koupání, botanická zahrada s ohradou s želvami, národních park Vallée de Mai na ostrově Praslin. CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA