Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Horní Pěna

Obec Horní Pěna se nachází v okrese Jindřichův Hradec, kraj Jihočeský.

Pamětihodnosti

Kostel svatého Michala

Socha Panny Marie na návsi

Fara

Historie

Obec Horní Pěna leží při silnici z Jindřichova Hradce do Vídně, 6 km od okresního města v území bývalých Sudet. V září 1938 žilo v obci 8 mužů, 8 žen a 20 dětí české národnosti. Všechny české rodiny musely opustit obec. Dne 9. května 1945 přijela do obce Rudá armáda směrem od Kačleh a Nové Bystřice. Na domech visely bílé prapory, nebyl kladen odpor.

Blízkost Jindřichova Hradce byla výhodná pro ubytování. Proto v obci bydlelo asi 50 vojáků, kteří odjížděli do Jindřichova Hradce opravovat vojenské automobily. 19. května 1945 přijela dvě auta členů partyzánského oddílu “ Jan Žižka” pod vedením nadporučíka Karkoše, aby provedla odsun. O tom, kteří z Němců odejdou v první skupině rozhodoval jistý Reisner, jeden z mála Čechů, kteří žili v obci za okupace. Dělal celou válku správce na Krisově statku. To však budilo nespokojenost prvních osídlenců, neboť se Reisner za dob okupace přátelil s Němci. Na nátlak osídlenců byl zbaven své funkce.

Po prvním odsunu zůstala v obci asi 1/3 obyvatelstva německé národnosti. Němci byli soustředěni ve dvou táborech a starali se krátký čas o dobytek, který zde zanechali odsunutí a pomáhali sklízet úrodu na polích, neboť obec nebyla ihned zcela osídlena. Stojí za zmínku připomenout to, že někteří z nich se snažili vemluvit se v přízeň zdejších osídlenců, a tak se vyhnout odsunu. Například bratři Glaserové, nejbohatší sedláci v obci (bydleli na čísle 8 a 55), kteří měli statek dobře vybaven mechanizačními prostředky, sekali při žních na mnohých usedlostech a doufali, že z toho něco vytěží pro svůj prospěch. Druhý odsun koncem července 1945 však učinil rázný konec všem těmto spekulacím a od té chvíle byla obec ryze česká.

S odchodem Němců a v některých případech ještě dříve byly jednotlivé usedlosti postupně osídlovány. Někteří osídlenci čekali na odsun již předem, aby převzali hospodářství. Je třeba však také říci, že se mezi nimi našli i takoví, kteří usedlost vybrakovali, vykradli co se dalo a táhli “ osídlovat” dále. Tím bylo způsobeno mnoho škod na majetku a osídlení pohraničí se tím oddalovalo.

V obci Horní Pěna byla v roce 1945 v provozu mlékárna. Jejím prvním národním správcem byl Josef Doležal. Mlékárnu spravovalo mlékařské družstvo a kdo chtěl být členem, musel dát podíl podle počtu dojnic. Prvním předsedou družstva byl po válce pan Čekal z Dolní Pěny. Zpracovávalo se zde mléko od členů družstva i nečlenů z okolních obcí a vyrábělo se máslo a měkký tvaroh, později smetanový sýr v trojúhelníkách. Pracovalo zde kolem dvaceti lidí. Později se začalo pasterizované mléko stáčet do lahví a počet zaměstnanců se zvýšil asi na třicet.

V roce 1949 byly zrušeny mlékárny v Blažejově a na Dobré Vodě a zdejší mlékárna spolu s mlékárnou ve Stráži nad Nežárkou byla znárodněna a převedena do správy závodu v Jarošově nad Nežárkou. V roce 1977 byla provozovna zdejší mlékárny v souvislosti s otevřením nového moderního zařízení v Jindřichově Hradci zrušena. Budova byla nejdříve pronajata Jihočeským energetickým závodům, které zde umístili sklad materiálu.

V roce 1980 však budovu zakoupilo podnikové ředitelství Jihočeských státních lesů v Českých Budějovicích pro lesní správu Řasy. Hájovna byla v obci již v roce 1945. Ve dvojdomku č. 38 bydlel hajný a polesný, v podkroví byla kancelář polesí. Tato situace trvala do roku 1976, kdy polesí bylo zrušeno a správa přešla do J. Hradce. Pracovníci lesů v domě č. 38 bydleli nadále.

Lesní správa Řasy vznikla k 1. dubnu 1980, spadala pod Lesní závod Jindřichův Hradec, podnikové ředitelství JčSL v Českých Budějovicích. Organizačně byla členěna na tři lesnické úseky, jeden úsek přidružené výroby a jeden těžební úsek. Názvy úseků: Hejlíček, Bílá a Buková háj.

Přidružená dřevařská výroba byla na pile ve Lhotě u Číměře. Lesní správa Řasy obhospodařovala lesy ve výměře 2663 ha, z toho bylo 356m ha lesů JZD, tak zvaná odborová správa lesů. Celková rozloha LS byla 125 km2.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.hornipena.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA