Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Slavonice

Město Slavonice (německy Zlabings), někdy přezdívané „malá Telč“, historicky patří k jihozápadnímu cípu Moravy. Leží jihozápadně od Dačic u hranice s rakouskou spolkovou zemí Dolní Rakousy, ve východní části Jihočeského kraje.

Historie
Nejstarší písemná zmínka o městě pochází z roku 1260. Původní osada patřila do majetku pánů z Hradce (stříbrná pětilistá růže v červeném poli). Ve 14. století se osada díky velkolepé výstavbě proměnila ve město. Součástí byla dvě náměstí (dnes pojmenovaná jako náměstí Míru a Horní náměstí), která byla obklopena středověkými měšťanskými domy. Celá výstavba byla koncipována na velice úzkých pozemcích, takže majitelé své domy a přilehlá hospodářství směřovali hlavním vchodem na náměstí a hospodářské budovy na zadní trakty svých domů.

Osada byla poprvé připomínána již ve 12. století při obchodní cestě do Vídně. V jejím těsném sousedství bylo nové trhové městečko, které bylo záhy povýšeno na město a v polovině 14. století opevněno. Největší rozkvět Slavonice zaznamenaly ve druhé polovině 15. a v 16. století, kdy tudy vedlo pravidelné vozové spojení mezi Prahou a Vídní.

Kromě toho jsou v té době zmiňovány v okolí Slavonic zlaté a stříbrné doly. Po bitvě na Bílé hoře došlo k omezení městských výsad, po dobytí města Švédy za třicetileté války roku 1645 Slavonice zchudly a po zrušení místní poštovní stanice v roce 1760 takřka pozbyly významu. Došlo k postupnému vylidnění města, které se ocitlo stranou všech důležitějších spojení a zůstalo v podstatě ve stavu, v jakém jej zanechali renesanční architekti.

Zajímavosti města

Renesanční historické jádro města

Zbytky opevnění

Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Trojlodní bazilika. Základy byly položeny v polovině 14. století.

Městská věž
Věž byla postavena v letech 1503 až 1549 za finanční podpory soukenického cechu. Barokní střecha je z roku 1750.

Kostel sv. Jana Křtitele

Poutní kostel svatého Ducha

Městské muzeum Slavonice

Městské podzemí

Dačická brána

Jemnická brána

Zajímavosti okolí

Landštejn - hrad

Dačice - město

Telč - město

Maříž - zámek, zřícenina

Staré Hobzí - zachovalý zámek

Český Rudolec - zámek, zřícenina

Pomezí - hrad, zřícenina

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.jiznicechy.org, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA