Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Doňov

Ve vzdálenosti 6 km jihozápadně leží město Veselí nad Lužnicí, 6 km severozápadně město Soběslav, 19 km severně město Sezimovo Ústí a 19 km jihovýchodně město Jindřichův Hradec.

Malebná jihočeská vesnička s kaplí P. Marie z konce 18. stol. Obec Doňov je jihočeská vesnička ležící v nejzápadnější části mikroregionu Řečicko, v pomyslném trojúhelníku mezi městy Veselí nad Lužnicí, Soběslav a Kardašova Řečice. Obec protíná státní silnice č. 23, vedoucí od Písku do Jindřichova Hradce.

Doňov je obklopen několika rybníčky, typickými pro tuto oblast. Podobně, jako okolní obce, je i Doňov zaměřen na zemědělskou výrobu. Nedaleko začíná pás hustých lesů, plných hub a borůvek, které pokračují až k zámku Jemčina a dále až k Třeboni.

Z historie Doňova

Doňov byl založen v hraničním pralese mezi Chýnovskem a Doudlebskem jako dvůr nebo dvorec nějakým Donátem nebo Doňkem (dvůr Doňův). Nejstarší zápis zní Doniov. První dochovaná písemná zmínka o obci pochází z roku 1402, kdy se měnil majitel Doňova.

Doňov v minulosti patřil pod klášter třeboňský (1402-1565), pod panství rožmberské (1565-1631) a opět pod klášter třeboňský. Po jeho zrušení Josefem II. přešel pod panství švancemberské (1787-1848).

Lidé se v Doňově živili téměř výhradně zemědělstvím. Významnou událostí v životě obce bylo dokončení silnice mezi Vídní a Prahou roku 1833. Přes Doňov začaly jezdit formanské vozy a také pošta. V Doňově se nacházela vyhledávaná formanská hospoda. Její sláva pominula až v roce 1877 postavením železniční dráhy z Veselí do Jihlavy.

Celá historie obce Doňov je podrobně zpracována a je možné se s ní seznámit na obecním úřadě v obci.

Z obecní kroniky

Katastr Doňova
Celková plošná výměra činí nyní (1931) 513 ha 75 arů, roku 1829 čítala 892 jiter, 1 165 sáhů, tj. 513 ha, 79 a. K roku 1829 dala si obec vypsati "Výpis hranic". Tento výpis byl později přivázán k "Protokolu dílců stavebních", obé z roku 1829.

V roce 1908 bylo založeno "Vodní družstvo" za účelem odvodnění pozemků a za tím účelem provedeny sondy půdy do hloubky 1,5 m. Všech sond bylo 150. Rozbor ukazuje, že náš kraj byl zaplaven třetihorním jezerem třeboňským. V katastru Podíly a Sedlice více jílu, oblázků, jilnatý písek, ostatní písek s kamením (rula) štěrk místy i skála. Ne všichni zemědělci si nechali pole odvodnit, ale většina ano. Odvodňování pokračovalo ještě po 1. světové válce, kolem roku 1925.

Doprava
Necelé 2 km od obce se nachází železniční stanice Doňov, ležící na trati 225 z Veselí nad Lužnicí do Havlíčkova Brodu. Stanice, založená 3. 11. 1887, se převážně v létě a na podzim stává výchozím bodem pro houbaře a výletníky.

V obci je autobusová zastávka, zastavují zde spoje:
Jindřichův Hradec - Praha
Jindřichův Hradec - Soběslav
Jindřichův Hradec - Doňov

Organizace v obci
V obci naleznete motorest, Autoservis Kodym a působí zde Sbor dobrovolných hasičů. Prodejna potravin má otevřeno od pondělí do soboty. V současnosti žije v Doňově 92 obyvatel.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.donov.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA