Deštná
Město Deštná se nachází v okrese Jindřichův Hradec, kraj Jihočeský.
Deštná (bývalé městečko) se nachází v údolíčku zvlněné krajiny polí a lesů, stoupající od soběslavských a veselských blat k pacovské a křemešnické vrchovině se střední výškou 585 metrů.
Osu krajiny tvoří Deštenský potok, odvádějící vody do řeky Lužnice. Přirozené geografické a demografické seskupení obcí kolem Deštné - Světce, Rosička, Drunče, Březina, Lipovka, Vícemil, Červená Lhota a Jižná tvoří územní celek zvaný Deštensko.
Historie
V historické době byl zdejší kraj majetkem Slavníkovců a po sjednocení českých kmenů Přemyslovci získal zdejší území Vítek z Prčice (1169). Údobí trvalého osazení Deštné je možno posunout do druhé poloviny 12. století.
Jméno zakladatele osady není známo, pojmenování Deštná se přičítá deštivé krajině, nebo vychází ze staroslovanského výrazu "deščený", t.zn. bidlový les snad v místě založené osady.
Kolonizační vlna zavedla do zdejší krajiny německé kolonisty, kteří zde založili kostel zasvěcený svatému Ottonovi, bamberskému biskupovi; bylo dokončeno dispoziční řešení tržiště (náměstí, "rynku") a navazujících ulic. Kostel sv. Ottona je v kamenné románské stavbě připomínán roku 1250.
První zachovalý písemný dokument o Deštné je darovací listina Oldřicha z Hradce z 25. 7. 1294, který uvádí Deštnou již jako městys (villa forensis – místo trhové). Současně jsou jmenovány i výše uvedené okolní vsi.
Původní majitelé Deštné, Vítkovci – páni z Hradce, prodali toto "zboží" v roce 1364 bratrům z Rožmberka, od nichž pochází také městský znak. Městečko Deštná bylo téměř na dvě století připojeno k choustnickému panství.
Pamětihodnosti
Renesanční fara
Renesanční kostelík svatého Jana Křtitele ze 17. století
Kaplička se smírčím kamenem
Barokní kašna a sloup se sochou anděla z r. 1888
Provaznické muzeum
Otevřeno od roku 1998 v bývalé provaznické dílně rodiny Kliků.
Kostel sv. Ottona
Založení a zasvěcení, původně jistě dřevěného kostela, spadá do období před 1. polovinou 13. století. Je pravděpodobně spjato s německými rytíři a kolonisty přišlými z okolí Bamberka, kde žil, a je pochován biskup Otton, patron deštenského kostela. Tomuto svatému je v Čechách zasvěcen pouze deštenský kostel.
Kamenná stavba chrámu v románském slohu, byla provedena kolem roku 1250. Presbytář, postavený Rožmberky, je vrcholně gotický z doby po roce 1380, věž raně barokní z roku 1687, za hraběte Jana Slavaty. Loď dostala barokní vzhled v roce 1733, za hraběte Windisgrätze, zůstaly však zachovány gotické křížové klenby v presbytáři, pod věží a předsíni. Z nejstarší pozdně románské etapy výstavby se dochoval portál a sloup.
Kněžiště má hlavní oltář z roku 1760, tři barokní oltáře a hlavní oltář vyzdobil obrazy děkan Bedřich Kamarýt, pochovaný na zdejším hřbitově. Od tohoto autora je i velice kvalitní křížová cesta.
Před hlavním oltářem, pod dlažbou, je skrytý hrobový sklípek, kde byli dříve pohřbíváni příslušníci okolní šlechty, kněží a bohatí měšťané. V kamenné podlaze je uloženo několik náhrobních kamenů, bohužel již sešlapaných a nečitelných (asi z roku 1564, 1771).
V kostele se nalézá i kamenná křtitelnice ze 17. století. Určitě vás zaujme krásná barokní kazatelna z roku 1675 nesoucí obrazy čtyř evangelistů - také pravděpodobně dílo malíře děkana Bedřicha Kamarýta. Na stříšce kazatelny je socha sv. Ottona biskupa.
Při významných příležitostech zdobí interiér kostela soška Deštenské madony z počátku 15. století. V hlavní lodi jsou tři boční oltáře: sv. Jana Křtitele, Panny Marie a svaté Anny. Krásně tvarovaný barokní kůr nese staré varhany z konce 18. století.
Provaznické muzeum
Dlouholetá tradice provaznictví v Deštné se datuje od 70. let 18. století, kdy přišel do městečka rod Kliků. Poslední provazník z tohoto rodu Karel Klik zřídil v bývalé dílně svého domu provaznické muzeum, jediné tohoto typu v Čechách. Provaznická výroba v Deštné pokračuje ve výrobním družstvu Delana.
Provaznické muzeum v Deštné bylo založeno v roce 1998 v bývalé provaznické dílně rodiny Kliků v Deštné, ve které se toto provaznické řemeslo dědilo takřka 250 roků. Je to zatím jediné provaznické muzeum u nás a předvádí se zde výroba provazů jak v minulosti, tak i v nynější době, ruční předení pramenů ze Inu, tradiční tkaní popruhů a také část soukenického a tkalcovského řemesla. Návštěvníci se seznámí s provaznickou historií a s nářadím na výrobu provazů, rohožek a sítí, které se používalo před 200 roky i s dnešní moderní výrobou.
Turistické trasy
Červená - Od severu k jihu
Začínáme v Březině, kde je kaplička sv. Jana Nepomuckého, drobné sakrální stavby a pomník padlým ve světových válkách. Silnicí mezi poli se dostaneme do Deštné. U posledních božích muk v Deštné cesta míří k lesu, odkud jsou krásné výhledy na panorama Deštné a je možné odbočit k lomu Strážka. Dále nás cesta lesem dovede k nově opravené lesní kapličce svaté Háty pod Deštenskou horou a vyústí na státní silnici v Brčíku, kde pokračuje dále do Lodhéřova.
Modrá - Od východu k západu
Začínáme ve Světcích, kde je pohřebiště z třicetileté války. Při příchodu do Deštné je první stavbou kostelík sv. Jana Křtitele. Cesta vede přes náměstí kolem kostela směrem na Červenou Lhotu. Cestou mineme velký rybník Voleský, odkud je pěkný výhled na Deštnou a malebný lesní rybníček Rytíř vhodný ke koupání. Přes Jižnou přicházíme kolem Zámeckého rybníka k Červené Lhotě.
Současnost
V Deštné je zdravotní středisko, lékárna, pošta, plně sortimentní obchodní síť, široké možnosti stravování a ubytování, fotbalové hřiště, tenisové a volejbalové kurty, sauna, tělocvična. V létě jsou zde pořádány dětské sportovní tábory, funguje tu základní a mateřská škola s družinou, informační středisko s veřejným internetem v místní knihovně.
Příroda Deštenska se svou dosud nenarušenou ekologickou rovnováhou přitahuje návštěvníky svými rozsáhlými lesy s úrodou borůvek, brusinek a hub, s kopci a romantickými výhledy do kraje s rybníky, poskytujícími možnost rybolovu.
Čerpáno z oficiálních stránek obce www.destna.cz, na kterých najdete další informace.
Neváhejte a jeďte s námi objevovat krásy ostrova plného přírodních krás a historie. Výklad v češtině po celou dobu zájezdu, doprovod, organizace, koordinace a místní zajímavosti. CK Tilia
Objevte největší lákadla západu USA - 10 národních parků a města Los Angeles, Las Vegas, San Francisco a Salt Lake City. Zájezd i pro seniory! CK Simon Tourist.
Vypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.
Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě.
Nejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.
Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.
Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka.
Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.
Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.
Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení.
RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.
Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA