Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Rosička

Obec Rosička se nachází v okrese Jindřichův Hradec, kraj Jihočeský. Rosička se rozléhá v malebné jihočeské krajině v okrese Jindřichův Hradec, asi 2 km od městečka Deštná.

Současnost
V dnešní době má 58 obyvatel. Život v obci není nijak hektický a snad právě proto je oblíbeným cílem chatařů, chalupářů, ale i malých táborníků, kteří zde hledají klid a odpočinek od každodenního shonu velkoměsta. Obec se nachází v nadmořské výšce nad 500 m a je obydlena jak v údolí, tak i vysoko v kopci.

Krajinný ráz okolí je velmi rozmanitý: pole, louky, lesy, rybníky a hlavně čistý jihočeský vzduch.…to vše vybízí ke krásné dovolené s romantickými procházkami a výlety do okolí. Ač není obec nijak velká, jsou v ní zajištěny služby občanům, jako například místní prodejna potravin.

Při procházce obcí jistě také narazíte na nově zrekonstruovanou kapličku, která slouží též jako zvonička. Rosičkou vede modrá turistická trasa, po které když se vydáte, můžete dojít přes Deštnou a Červenou Lhotu třeba až do nedaleké Kardašovy Řečice a na druhou stranu do Kamenice nad Lipou. Příroda v okolí Rosičky je doposud nedotčená, a tak zde v kteroukoliv roční dobu najdete nejen potěšení z rybolovu, ale i z bohaté úrody borůvek a hub.

Historie
Obec Rosička se nachází v malebné jihočeské krajině asi 2 km východně od Deštné. První zmínky o této obci se datují do roku 1358, kdy Rosička náležela pod panství Hradecké. Hradečtí páni si však tuto oblast udrželi jen do 16. století, kdy Rosička připadla pod panství hradu Choustník a později pak k nedaleké Červené Lhotě.

Podle historických dokumentů byla Rosička vždy samostatnou obcí s vlastním obecním úřadem a školou. Dříve k Rosičce náležela i malá obec Annovice (vzdálená asi 2 km), která se později připojila k bližší Drunči. V roce 1975 byla Rosička vlivem politické situace přinucena připojit se k  Deštné ,ale v roce 1992 se znovu osamostatnila.

Škola zde fungovala od roku 1903, kdy byla slavnostně otevřena a vyučovalo se v ní bezmála 50 let. Po této době byla škola uzavřena, tak jako ve všech menších obcích. Počet obyvatel se v této obci velmi různil. Roku 1870 zde bylo evidováno celkem 260 obyvatel, avšak po druhé světové válce zde počet obyvatel výrazně klesl, bylo zapsáno pouhých 66 obyvatel. Na tomto výrazném snížení se podepsala nejen 2. světová válka, ale i již dříve zmiňované odtrhnutí obce Annovice a jejím přičleněním k obci Drunče. Z této krize se Rosička doposud nevzpamatovala a v dnešní době je zde 58 trvale nahlášených obyvatel.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.obecrosicka.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA