Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Popelín

Obec Popelín se nachází v okrese Jindřichův Hradec, kraj Jihočeský. Ke dni 3. 7. 2006 zde žilo 486 obyvatel. K místním částem Popelína náleží také Horní Olešná.

Popelín leží v podhůří Českomoravské vysočiny na severním okraji Jindřichohradeckého okresu, při hranici s okresem Pelhřimov, v nadmořské výšce cca 590 metrů.

Obec leží na železniční trati Veselí nad Lužnicí - Jihlava. Autobusové spojení má s okresním městem Jindřichův Hradec, se Strmilovem a Dačicemi a se sousední Žirovnicí a Počátkami.

Současnost
Mateřská a základní škola (1. až 3. ročník) jsou v obci. Zbývající ročníky základní školy navštěvují děti převážně v nedaleké Žirovnici. Děti z Horní Olešné navštěvují základní školu v Počátkách. Zdravotním střediskem patří Popelín do Žirovnice, Horní Olešná do Počátek. Nemocnicí patříme do Počátek i Jindřichova Hradce. Jeden den v týdnu je v Popelíně otevřena ambulance praktického lékaře.

V Popelíně je nákupní středisko Jednoty, restaurace "U Kadleců", která zajišťuje závodní stravování, pohostinství se sálem "U Zemanů", poštovní úřad, železniční stanice a knihovna. Dále pak truhlářství, tesařství, autoopravna, kovářství a zámečnictví. Několik občanů zajišťuje zednické práce, další provozují obchodní činnost a pod.

Hospodářské družstvo vyrábí krmné směsi. Na zemědělské půdě mimo několika málo soukromých zemědělců hospodaří Zemědělské družstvo Popelín. Na státních rybnících hospodaří a. s. Rybářství Telč. Ve státních lesích hospodaří Lesy ČR, na přibližně 120 ha lesů hospodaří obec, v soukromých lesích pak hospodaří sami jejich vlastníci. V Horní Olešné hospodaří na většině půdy Stagr, a. s., Studená a soukromý zemědělec.

V Popelíně i Horní Olešné pracuje sbor dobrovolných hasičů a myslivci, v Popelíně pak ještě fotbalový klub. K dispozici je tenisový kurt a koupaliště.

Okolí je ideální pro pěší turistiku i cykloturistiku. Nejen krásná příroda, ale i blízkost turisticky zajímavých míst, jako je Jindřichův Hradec, Telč, Žirovnice, Dačice a Slavonice, poskytnou návštěvníkům dostatek námětů na výlety.

Historie - Popelín

Popelín se poprvé připomíná v roce 1349. V dávných dobách byl rozdělen na díl moravský a díl český a takto je zapisován v moravských a českých zemských deskách. Proto majitelů statku je celá řada, někdy dokonce několik současně.

V nejstarších zápisech kolem roku 1350 uvádějí se stejná jména jako v sousední České Olešné. Roku 1349 smluvil se Unke z Olešné o zboží v Popelíně s bratrem Volkmarem, jemuž přepustil pět a čtvrt lánu rolí a dvůr. O jiný díl zboží popelínského smluvila se Marta z Olešné s Marešem, synem Burkartovým a Bransudem z Křepic. Roku 1356 Pavel z Olešné připsal manželce Bušce dvůr v Popelíně s lánem, rybníkem a jedním poddaným. Roku 1368 Bransud z Čermákovic a Matěj z Rataj zapsali díl Popelína Janu a Oldřichovi z Radošovic. Majitelem svobodného dvora v roce 1415 byl Přibík z Popelína. Později stali se majiteli jedné části Popelína páni z Hradce.

V letech 1620 jmenuje se majitel Popelína Sigmund Vrchotický z Vrchotic, který za odboj proti králi Ferdinandovi II byl potrestán konfiskací Popelína. Císař daroval pak statek ten Seifriedovi Krištofu šlechtici Breunerovi, který prodal jej Janu Unčovskému z Rosenportu, vrchnímu hejtmanovi všech Slavatovských panství. Tento pak v roce 1638 prodal statek koleji jezuitské v Jindřichově Hradci. Po zrušení řádu jezuitského byl utvořen ze statků tzv. studijní fond. Moravský studijní fond přenechal moravský díl statku Popelína témuž fondu v Čechách. Statek pak dán v roce 1798 v dědičný nájem Janu Kalinovi. Později přešel Popelín v plný majetek rodiny Kalinových.

Vrátíme-li se zpět do historie, zjistíme, že nejpozději ve druhé polovině 14. století byla v Popelíně vybudována tvrz, kterou v roce 1384 vlastnil Zdeněk z Popelína. Zikmund Kunrat Vrchotický z Loutkova tvrz přestavěl koncem 16. století v dvoukřídlý renesanční zámek s rohovou věží. V roce 1638 převzali zámek jezuité a založili kolem zámku velký park se zahradou, kde pěstovali léčivé byliny. Roku 1650 založili lékárnu. Postavili také prostorný špýchar a pod ním velký klenutý sklep.

Asi 1 km od Popelína je osada Dobrá Voda. Osada vznikla u pramene sirné kyselky, kde byly postaveny jezuitské lázně pro řádové mnichy. Jeden z nich, který se zde vyléčil dal prý postavit u lázní kapličku zasvěcenou Panně Marii. Po vyhnání jezuitů z Čech a Moravy za Josefa II přešly lázně do soukromých rukou a pozemky byly rozděleny stejným dílem mezi okolní poddané. V 19. století byly lázně zrušeny a vzniklo zde bělidlo plátna.

Za Popelínem směrem na Bednáreček, po levé straně silnice v "Šejbech" byla osada "Kobylí". Ta byla v roce 1646 Švédy vypálena a zanikla. Směrem na Českou Olešnou leží osada "Famelka". Název této osady pochází zřejmě z let 1787 až 1799, tedy z doby vlády císaře Josefa II., kdy podle Raabova návrhu byly vrchnostenské pozemky pronajímány tzv. familiantům.

Pamětihodnosti

Zámek s panským dvorem pochází z konce 16. století

Zámecký park byl založen jezuity v 17. století
V parku stojí sousoší Atlantů z 1. poloviny 18. století.

Kostel sv. Petra a Pavla byl postaven v roce 1788.
Na kostele můžete vidět sluneční hodiny.

Špýchar je barokní stavba z roku 1733 postavená jezuity

Kaple Panny Marie na Dobré Vodě je barokní stavba z konce 18. století

Pomník Zrušení roboty je jediný v českých zemích
Stojí v parčíku uprostřed obce a připomíná zrušení roboty v českých zemích. Vznikl v roce 1850.

Socha sv. Jana Nepomuckého pochází z poloviny 18. století

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.popelin.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA