Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Jindřichův Hradec

Jindřichův Hradec je město ležící ve východní části Jihočeského kraje, v okrese Jindřichův Hradec. V roce 1945 byl obnoven Jindřichohradecký okres. Podle nového správního uspořádání byly k němu v roce 1960 připojeny zrušené okresy Třeboňský a Dačický.

Obnovené a nové provozovny textilní lnářské výrobny ve městě nesly od roku 1950 název Jiholen. Postupně se proměňovaly na bavlnářské závody, od roku 1960 fungující pod názvem Jitka. V roce 1957 zahájil činnost strojírenský závod Lada, n. p., s programem výroby šicích a pletacích strojů.

Po roce 1960 byl zrekonstruován starší závod jihočeské Fruty s produkcí sirupů, lihovin, ovocných vín. Na přelomu 60. a 70. let byla vystavena velkokapacitní Jihočeská mlékárna.

Kulturní život města
Díky početnému souboru unikátních stavebních a uměleckých památek, bylo v roce 1950 vyhlášeno historické jádro Jindřichova Hradce městskou památkovou rezervací. Na bohatý spolkový život v předchozím období navázala po roce 1950 celá řada spolků a klubů (např.: pěv. spolek Smetana - založen 1861, divadelní spolek Jablonský - založen 1881, Spolek přátel starého Hradce - zal.1927).

Hranice okresu přesáhla Jindřichohradecká opera, která v letech 1950 až 1965 nastudovala 22 premiér operních děl. Po přestávce operní představení pokračují od roku 1988. Bohatý kulturní a společenský život doplnila další tradice (od r.1966) - mezinárodní soutěž mladých hudebníků Concertino Praga. V Jindřichově Hradci se každoročně pořádají koncerty laureátů.

Významných úspěchů na sportovním poli dosáhli i veslaři ( Václav Chalupa a další). Přechod k tržním formám ekonomiky po roce 1989 uvolnil cestu k rozmachu soukromého podnikání ve stavebnictví, obchodu a službách.

Postupně se obnovila větší část historického jádra města. V roce 1993, kdy se slavilo 700. výročí města, se znovu otevřely brány opraveného státního hradu a zámku. Rozšířily se unikátní gobelínové dílny, zrekonstruovaly se koželužské domky u Nežárky.

K dobře prosperujícím podnikům patří Kasalova pila, která přešla do rukou Ing. Bořivoje Kasala v roce 1994 (Bohumil Kasal zakoupil pilu v J. Hradci v roce 1928, která byla v roce 1948 rodině znárodněna).

V roce 1991 se otevřela fakulta managementu Jihočeské univerzity, čímž byl dán základní kámen vysokoškolskému studiu v Jindřichově Hradci (v současné době Vysoká škola ekonomická -fakulta managementu).

Město Jindřichův Hradec nabízí návštěvníkům bohaté kulturní, společenské a sportovní vyžití v nádherném prostředí historického města (galerie, prohlídky památek, koncerty a pravidelná představení opery na zámku; toulky krásnou přírodou; sportovní vyžití např. na tenisových a volejbalových kurtech; cyklotrasy; obchody, hotely, restaurace, kavárny a další).

Historie

První písemná zmínka o městě je z roku 1220.

Pamětihodnosti

Bývalý jezuitský seminář s kaplí sv. Víta 

Františkánský klášter s kostelem sv. Kateřiny

Hřbitovní kostel Nejsvětější Trojice

Hřbitovní kostel sv. Václava

Jezuitská kolej s kostelem sv. Maří Magdaleny

Kostel sv. Jakuba s Černínskou hrobkou

Minoritský klášter a kostel sv. Jana Křtitele

Proboštský kostel Nanebevzetí Panny Marie

Státní hrad a zámek

Zbytky hradebního pásu

Židovský hřbitov

Městská památková rezervace Jindřichův Hradec
Městská památková rezervace byla prohlášena výnosem ministerstva kultury v roce 1961. Účelem prohlášení historického jádra Jindřichova Hradce za památkovou rezervaci je zabezpečit tomuto celku zvýšenou ochranu jakožto hmotnému dokladu společenského vývoje obyvatelstva našich zemí, jenž se zde zachoval v původním bohatém rozčlenění a v podobě téměř neporušené jak v plánovaném rozvrhu, tak i ve vlastní výstavbě. Výstavbě významné jednak v celku města, zvláště pak v řadě jednotlivých budov majících mimořádnou uměleckou hodnotu. Zajistit tak uplatňování péče o jeho zachování, konzervaci a obnovu tak, aby jako organická součást životního prostředí byla zachována pro budoucí generace.

Obvod památkové rezervace je vymezen na severu linií vedenou po vnějším obvodu středověkého příkopu a odtud protaženou k Vajgaru na jedné a k Nežárce na druhé straně, na jihovýchod vede hranice břehem Vajgaru, vajgarským mostem, jihovýchodním břehem malého Vajgaru a zájezkem až k ústí do Nežárky a na západě pak západním břehem Nežárky. Jedná se o území stabilizované a chráněné nejvyšším stupněm ochrany sídel, chráněna je tudíž veškerá urbanistická struktura rezervace se všemi památkami, ale i bloky a objekty zástavby,uliční sítě, parky a zahrady, opevnění, regulace řek a břehy rybníka, včetně siluet, panoramat, pohledových a průhledových vztahů, střešní krajiny, dominant, měřítka a charakteristického výrazu a barevnosti fasád.

Čerpáno z oficiálních stránek města http://www.jh.cz/cz.html, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA