Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Halámky

Obec Halámky se nachází v okrese Jindřichův Hradec, kraj Jihočeský.

Historie

Pomezní oblast mezi Čechami a Rakouskem zůstávala dlouho neosídlená díky nevhodným přírodním podmínkám. Husté pohraniční hvozdy a zvýšený terén tvořily přirozenou hranici mezi oběma zeměmi. V souvislosti s tzv. první kolonizací přicházejí do stále jižnější oblasti Silva nortica obyvatelé z českého vnitrozemí až ve druhé polovině 12. století. Brzy se tu střetávají s druhou kolonizační vlnou z jihu, z německého prostředí z Podunají. Český a německý jazyk a kultura obou národů se tu vzájemně ovlivňovaly a zanechaly stopy zejména v místních názvech.

Specifickou oblastí je tzv. Vitorazsko na horním toku řeky Lužnice. Ve 12. a 13. století oblast Vitorazska patřila střídavě k českému území Přemyslovců a rakouských knížat, nejčastěji z rodu Kuenringů. Oba rody byly dokonce spojeny příbuzenským svazkem. Alžběta, dcera českého krále Přemysla Otakara II., se roku 1275 provdala za rakouského zemského maršálka Jindřicha V. z Kuenringu.

Král Václav II. oblast Vitorazska trvale ztratil v roce 1296. Od té doby až do roku 1919 bylo Vitorazsko součástí Dolního Rakouska. Po skončení první světové války nový Československý stát začal uplatňovat nárok na území mimo historické hranice tam, kde se udržoval český živel. Po Mnichovu byly obce Vitorazska opět přičleněny k Říši německé. Když 16. března 1939 vydal Hitler výnos o zřízení Protektorátu Čechy a Morava, stalo se Vitorazsko součástí sudetoněmeckého území a bylo začleněno do Dolnodunajské župy. České obyvatelstvo bylo násilně vysídleno.

Obec Halámky sdílela tyto osudy oblasti Vitorazska stejně jako ostatní vesnice. Její historie nesahá však tak hluboko do minulosti jako většiny obcí, které jsou písemně doloženy již ve 14. století. Obec Halámky není zakreslena dokonce ani na staré mapě Dolních Rakous od kněze a kartografa G. M. Vischera z konce 17. století.

I když nejstarší písemná zmínka je patrně až z roku 1783, vesnice existovala již o něco dříve.


 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA