Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lodhéřov

Obec Lodhéřov se nachází v okrese Jindřichův Hradec, kraj Jihočeský. Ke dni 3. 7. 2006 zde žilo 625 obyvatel.

Části obce Lodhéřov tvoří také Najdek a Studnice.

Obec Lodhéřov má v současné době kolem 600 obyvatel. Lodhéřov čítá 446 obyvatel a místní části spadající k Lodhéřovu Studnice má 128 obyvatel a Najdek 26 trvale hlášených občanů. Místní raritou je, že je obec druhá nejdelší v České republice. Její délka je něco pod 3 km. Nad Lodhéřovem se tyčí nejeden kopec, z nich nejvyšší se nazývá "Čertův kámen", který je vysoký 659 m n. m. Kdysi na jeho vrcholku bývala rozhledna a vyprávěly se různé pověsti, z nichž jedna praví, že zde sídlil čert, který když se rozzlobil, házel kolem sebe obrovské kameny. Ty kameny jsou tam rozházené dodnes.

Současnost
Obec Lodhéřov vlastní v současné době 300 hektarů lesa, ve kterých hospodaří. Na tomto úseku činnosti jsou zaměstnány dvě ženy, které provádějí vysazování stromků, vyžínání, mazání stromků proti okusu zvěří a v zimních měsících pálení chvoje. Každoročně se z obecních lesů prodávají vánoční stromky za 50 Kč, které vybírá místní hajný. Toho obec zaměstnává na dohodu o provedení práce - výkonu lesního hospodáře. Pod zprávu obecní úřadu také patří místní hřbitov. Pracovník přidělený z Úřadu práce v Jindřichově Hradci se stará o jeho údržbu. Tento pracovník má na starosti i veřejnou zeleň ve všech třech vesnicích.

Dále má obec další povinnosti vyplývající ze zákonů, jako je "Povodňový plán obce", finanční a kontrolní výbor, vedení evidence obyvatel, záležitosti civilní obrany spolu se sirénou, která je již nyní řízena také centrálně z Českých Budějovic. Funguje zde místní rozhlas, který slouží k hlášení místních zpráv a také k písničkám oslavenců na přání.

Obec Lodhéřov zajišťuje občanům nejen základní potřeby pro běžný život občanů, jako je pitná voda, veřejné osvětlení, opravy a údržby místních komunikací, odvoz komunálních odpadů ale i kulturní vyžití v místním kulturním domě, kde poskytuje zájmovým organizacím obce jeho prostory. Pro letní aktivity zde obec vybudovala koupaliště, fotbalové hřiště a tělocvičnu. V Lodhéřově stále funguje Základní škola od 1. do 5. ročníku. Dále se v Lodhéřově znovu otevřela mateřská škola a školní jídelna, kde vaří pro děti ze základní školy a učitele, ale také i pro důchodce v obci.

Historie

Jindřichohradecko bylo osídleno českým obyvatelstvem koncem 12. a na počátku 13. století, kdy Jindřich Vítkovec sem přivedl osadníky z Benešovska a pod nově založeným hradem nad Nežárkou položil i základy příštího feudálního panství pánů z Hradce. Toto nové české obyvatelstvo nepostačilo však osídlit všechno území. Proto, jako i v jiných částech českého pohraničí, ve druhé polovině 13. století došlo zde k druhé kolonizační vlně. Páni z Hradce si pozvali na pomoc řád Templářů, jejichž úkol později převzali němečtí rytíři. Oba řády sem přivedly další kolonisty německé národnosti, kteří se usazovali na území řídce osídleném, především na severovýchod od Jindřichova Hradce, kde byl vykázán rytířům zvláštní úděl.

Mezi německé vesnice tehdy založené patří i Lodhéřov, který se poprvé objevuje v archivních dokumentech jako Ruderschlag, nazvaný nepochybně podle svého zakladatele Rudgera, člena německého řádu. Pro německé jméno Rudger existovalo české jméno Lodhéř, podle něhož byla obec nazývána česky Lodhéřov. První písemná zmínka o obci je činěna roku 1294 jako majetek Oldřicha II. z Hradce, pána na Jindřichově Hradci a Telči. Lodhéřov byl farní vsí a kostel sv. Petra a Pavla se připomíná již v roce 1297. Podací právo ke kostelu držela jindřichohradecká komenda Řádu německých rytířů, kteří byli, z pověření pánů z Hradce, kolonizátory okolí Jindřichova Hradce a pravděpodobně i zakladateli vsi. Němečtí rytíři se v husitských válkách odtud vystěhovali.

Nová obec rozkládající se v délce 2,5 km podél Ženského potoka, prozrazuje již tímto půdorysem německé založení. Nejstarším archivním dokladem o osudech Lodhéřova je darovací listina Oldřicha z Hradce, kterou 17. září 1297 tento hradecký pán daroval obec Lodhéřov templářskému řádu. Tato rozlehlá pohorská vesnice na živém potoku na úpatí nejvyššího kopce Čertova Kamenu má 162 domů s 1 133 obyvateli. Jest tudíž největší vesnicí v celém okresu.

Pamětihodnosti

Kostel sv. Petra a Pavla
Byl zde také dosazen duchovní řád, který se tu udržel do husitských válek r. 1417. Tento řád zde vybudoval ve 13. století na kopci a strategicky výhodném místě kostel sv. Petra a ohrazený zdí. Ten prošel postupem času několika změnami.

Roku 1624 nahradil Adam Pavel Slavata dosavadní trámový strop kostela klenbou. V roce 1674 byla nově od základů postavena věž o třech patrech, roku 1698 opatřena nová kamenná křtitelnice.

Počátkem 18. století byla přistavěna kaplička Panny Marie Svatohorské, roku 1787 byla rozšířena o presbytář a roku 1819 dostal Lodhéřovský kostel definitivní podobu přístavbou pravé boční lodi. Kostel má gotické presbyterium a 3 lodě. Roku 1779 byly před vstupem do kostela postaveny barokní sochy sv. Jana a sv. Tadeáše. Také fara prodělávala občasné změny a úpravy. Důkladně byla přestavěna v letech 1724-1730. Z této doby pocházejí i její nástěnné malby a první patro.

Fara

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.lodherov.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA