Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Polště

Obec Polště se nachází v okrese Jindřichův Hradec, kraj Jihočeský. Obec Polště leží 10 km jihozápadně od Jindřichova Hradce. První písemná zmínka o obci pochází ze 14. století. Nejvýše položené místo "Křížky" leží v nadmořské výšce 523 m nad mořem.

Současnost
V současné době žije v obci necelých 100 obyvatel a obec má 55 popisných čísel, z nichž 15 je určeno pouze k rekreaci. Do katastrálního území obce Polště spadá i kolonie zahrádek v blízkosti návesního rybníka přímo v obci a také rekreační oblast u rybníka Velký Hatín s 12 chatičkami a s možností koupání.

V budově bývalé obecní školy je dnes místní hostinec se služebním bytem. Za povšimnutí stojí i malá obecní zvonička na návsi.

Díky místnímu spolku dobrovolných hasičů se v obci udržují staré zvyky a vymýšlejí se různé atrakce pro pobavení místních občanů - pravidelné letní posezení s opékáním masa, hudbou a různými soutěžemi pro děti i dospělé, obecní zabíječka atd.

Během posledních několika let byl v obci vybudován obecní vodovod. Okolní krajina je vhodná k výletům na kolech, pěší turistice a houbaření.

Historie

Ze starých letopisů
Podle starých letopisů také obcí procházela nejstarší stezka vitorazská, která vstupovala na naše území u Starého Města, procházela dnešním polesím Markytu, kde je ještě "na Fabiánku" zachována část původního pralesu. U Stráže stezka překročila tok řeky, postupovala k Polšti, po hatích položených pod osadou pokračovala na Roseč, Mnich a dále až k Táboru.

Zmínku o této Vitorazské stezce rovněž potvrzují písemné prameny z r. 1389. Do té doby zde byly neprostupné lesy a močály.

První zmínky o obci
Obec se připomíná v jedné listině pánů z Hradce z roku 1389. V textu listiny se mluví o lidech „z Pojsky“. Obec byla součástí panství Jindřichův Hradec po celou dobu nám poznatelné historie až do roku 1850, kdy správu vrchnostenskou nahradila správa státní. Jindřichohradecké panství bylo v průběhu historie v držení pouze tří šlechtický rodů - pánů z Hradce, Slavatů z Chlumu a Košumberku a Černínů z Chudenic. Dva naposledy jmenované rody v podstatě již jen spravovaly to, co za čtyři století vybudovali páni z Hradce, kteří vymřeli v mužské posloupnosti Jáchymem Oldřichem v roce 1604. Ti užívali jako rodového erbu zlatou růži v modrém poli.

O jménu
Existuje několik dokladů užití jména obce, které dokladují jeho vývoj. Jsou to tyto: z Pojsky (1389), Polště (1654), Poschne, Polsstie (1790), Polsste (1842).

Význam názvu obce je jazykovědci z roku 1951 vykládán následujícím způsobem: Nejstarší doklad „z Polsky“ (Pojsky) vznikl z nominativu Polska (Polsko, Polonia, Polen). Jeho lokál (místními užívaný název) byl „v Polště“. Lokálu se v řeči často užívá, ale přechod k nominativu Polska je značný, protože se jméno ve skloňování přichýlilo k sousedním jménům Ratiboř, Roseč, Stráž apod. Podle farní kroniky obce Roseč, kam od r. 1785 farně přináležela Polště, zde žilo 242 obyvatel ve 29 domech.

Pod obcí směrem na Hatín byl rozsáhlý močál, teprve daleko později přeměněný na rybník. Tento močál byl pokládán hatěmi, tak vznikla obec Hatín, nepochybně mnohem mladší než Polště.

Znak a prapor obce
Znak obce je dán popisem: ve štítě děleném červeno-modře nahoře stříbrná, zlatě korunovaná hlava orlice se zlatým jazykem, dole zlatá růže. Horní polovina štítu je odvozena od znaku Polska stříbrné orlice v červeném poli a má vztah ke jménu obce.

Dolní polovina znaku má oporu v erbu pánů z Hradce a symbolizují historickou příslušnost obce k panství Jindřichův Hradec. Prapor obce opakuje podobu znaku.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.polste.unas.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA