Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dačice

Dačice jsou přirozeným centrem regionu jihozápadní Moravy. To je dáno nejen jejich polohou, ale i množstvím služeb, které jsou zde k dispozici.

Současnost

Vzhledem k vysokému podílu plynofikace je v Dačicích čisté ovzduší a v poslední době, po dokončení kanalizace (za přispění EU z programu Phare) a vybudování čističky odpadních vod, i poměrně čistá Moravská Dyje. Okolní lesy, historické památky a památná, pověstmi opředená místa, dotvářejí malebný charakter města a okolního kraje.

V samotném městě najdete nejen množství obchodů a obchůdků, malých i větších firem, ale například i nemocnici, moderní sportovní stadion, kino i mnoho dalších kulturních a sportovních zařízení. Dopravní spojení je zajištěno především autobusy a v severojižním směru i železnicí na trati Kostelec u Jihlavy - Slavonice.

Ve městě v posledních letech probíhá čilý stavební ruch. Na západním okraji vzniká nová výstavba v lokalitě Nivy. Před nedávnem byla dokončena nová budova Základní umělecké školy a v roce 2005 bude rozšířena možnost bezplatného parkování v centru města.

Zdánlivě jednotvárný život Dačic ozvláštňují pravidelně pořádané akce jako např. festival dechových orchestrů Fest Band anebo přehlídka ochotnických divadel Za dačickou kostku cukru.

Historie
Nejstarší písemná zpráva o Dačicích je z roku 1183 v kronice Jarlocha, opata premonstrátského kláštera v Milevsku. Tohoto roku si nechal znojemský kníže a markrabě moravský Konrád Ota vysvětit v Dačicích kostel olomouckým biskupem Pelhřimem.

Jméno města
Pravděpodobně odvozeno příponou -ice od starobylého osobního jména Dak nebo Dač, domáckých podob jmen Dabor, Damir, Dalibor a znamená "ves lidí Dakových, Dačových".

Heraldický znak
Na modrém štítě je zlatá pětilistá růže s červeným středem a zelenými kališními lístky a nad ní zlaté latinské písmeno M pod korunou (znak vychází z erbu pánů z Hradce), nad štítem je dále kolčí helma s modrozlatými pokryvadly a královskou korunou.

Památky města
Dominantou města je renesanční věž zdejšího barokního kostela sv. Vavřince, viditelná ze všech směrů při příjezdu do města. Ve městě se nacházejí rovnou dva zámky - Starý a Nový zámek.

Nový Zámek
Prohlídkový okruh začíná na Havlíčkově náměstí. Jen málokteré město se může honosit dvěma zámky. Dačice ano. Jeden z nich, tzv. Nový zámek na tomto náměstí, je poprvé doložen v roce 1591. Původně renesanční zámek byl několikrát přestavěn. Naposledy ve stylu empíru. Zámek je otevřen od dubna do října.

Muzeum s galerií
V jižním křídle Nového zámku sídlí Městské muzeum a galerie. Muzeum s galerií je otevřeno po celý rok a nabízí mimo stálých expozic i řadu krátkodobých výstav výtvarného i muzejního zaměření. Součástí prohlídky je zároveň zámecká kaple Nanebevzetí Panny Marie.

Po návštěvě zámeckých a muzejních interiérů Vám nabízíme příjemné posezení na nádvoří zámku nebo klidnou procházku zámecký parkem.

Mariánský sloup
Ve středu Havlíčkova náměstí před Novým zámkem stojí barokní sousoší – Mariánský sloup, který nese na korintském sloupu mezi postavami sv. Václava, sv. Vojtěcha a sv. Prokopa sochu Panny Marie Neposkvrněného početí. Sousoší bylo zhotoveno kolem roku 1725 zřejmě dačickým sochařem Kölblem na náklady tehdejšího majitele panství Václava Vojtěcha z Vrbna a Bruntálu.

Empírová kašna
Šestiboká empírová kašna na náměstí je jeho ozdobou již téměř dvě stě let. Dnes z ní tryská malá půvabná fontánka. Dříve byla důležitou zásobárnou vody pro místní obyvatele.

Kostel s věží sv. Vavřince
A blížíte se ke skutečné dominantě města – renesanční věži kostela sv. Vavřince. Tuto chloubu renesančních staveb ve městě uvidíte při příjezdu do Dačic ze všech stran. V létě je věž otevřena a vystoupíte-li po 150 točitých schodech na ochoz, naskytne se Vám překrásný výhled na město i okolí.

Mohutný kostel sv. Vavřince vedle věže byl postaven v duchu doznívajícího baroka. Patří mezi nejprostornější jednolodní kostely na Moravě. Zvláště významné jsou freskové malby oltářů.

Pomník kostky cukru
Vypravíte-li se na druhé dačické náměstí, cestou minete malý, neobvyklý pomníček. Je to žulový pomník kostky cukru, který zde byl postaven v r. 1983. Připomíná jedno zajímavé dačické prvenství – v roce 1843 byla ve městě vyrobena první kostka cukru na světě.

Na Palackého náměstí uvidíte věž staré městské radnice a nedaleko dům č. 4 (nyní městské kulturní středisko), který připomíná, že v těchto místech byla v roce 1833 založena první rafinérie cukru na Moravě a že zde byla vyrobena první kostka cukru na světě.

Starý zámek
Na severním konci Palackého náměstí Vás jistě upoutá krásný městský renesanční palác, nazývaný dříve "panské obydlí", druhý dačický zámek, tzv. Starý zámek. Starý zámek je současným sídlem Městského úřadu.

Kamenný most
Příjemná oáza zeleně na náměstí – Kancnýřův sad – Vás přímo vybídne k posezení pod stinnými lipami nebo u empírové kašny. Nyní se vydáte z Palackého náměstí směrem k řece Moravské Dyji. Most, na který vejdete, stojí na místě starého brodu.

Pozdější kamenný most sloužil do konce 19. století. Za přejezd mostu vybírali Dačičtí v 16. století tzv. mýtné, jak dokládá dřevěná tabulka vystavená v expozici muzea. Dnešní most je zcela nový, ale památkou na staré časy jsou u mostu stojící barokní sochy sv. Prokopa a sv. Jana Nepomuckého z roku 1706.

Františkánský klášter
Za řekou vystoupíte po 52 schodech krytého kamenného schodiště k barokní dominantě – areálu františkánského kláštera. Klášter nyní patří Řádu bosých karmelitek. Budovy kláštera i sousedního klášterního kostela sv. Antonína Paduánského jsou jednoduché stavby odpovídající řádovým pravidlům.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.dacice-mesto.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA