Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zahrádky

Obec Zahrádky se rozkládá po obou stranách historické česko-moravské zemské hranice, administrativně náleží od roku 1960 k okresu Jindřichův Hradec, Jihočeského kraje.

Části obce Zahrádky (leží v Čechách) patří také Horní Dvorce (leží na Moravě).

Historie

První doložená zmínka o vesnici Zahrádky pochází z roku 1353, kdy jsou v Deskách brněnských zapsáni pánové Bořek a Ctibor ze Zahrádky. Ves je však patrně staršího původu, na zahradě domu č. 13 byly nalezeny tuhové nádoby z období slovanského osidlování a zmínka o vísce Zahrádčici z roku 1292 se pravděpodobně vztahuje na Zahrádky.

Obec leží na zemské hranici mezi Čechami a Moravou, v současnosti na pomezí tří okresů a dvou krajů. Historicky patřila jak k telečskému panství tak od 16. století pod panství Jindřichův Hradec. Obec nebyla nikdy vysidlována ani dosidlována. Obec má v současnosti dvakrát tolik domů než před 150 lety při zhruba stejném počtu obyvatel, nejvíce obyvatel měla před 100 lety.

Společenský, kulturní a sportovní život
Obecní kroniky dokládají bohatý společenský život v období první republiky: slavnosti několikrát do roka, ochotnické divadlo atp.

V době po 2. světové válce byl společenský život v obci postupně utlumen a tradice zapomenuty. Zachovalo se pouze velikonoční chození dětí po vs i s "hrkačkama" a z totalitních dob dětský karneval pořádaný ZO ČSŽ.

V roce 1996 nově založené občanské sdružení Zahrádecký spolek se pokoušelo o obnovu společenského života v obci a zakládání nových tradic. Pořádalo velikonoční, podzimní a vánoční výstavu; velikonoční a adventní koncert; v květnu Zahrádeckou pouť, v létě Country večery na trávníku a v říjnu Drakiádu.

Obec pořádala každý třetí pátek v měsíci besedu na zajímavé téma, každý čtvrtý pátek v měsíci Setkání seniorů, od roku 1999 na žádost obyvatel obce každoročně Vítání občánků. Tyto aktivity byly možné díky dokončení rekonstrukce Obecního domu, v jehož malém sále se mnohé akce konaly.

Současnost
V současnosti se v obci pravidelně koná v březnu Vítání občánků (pořadatelem je obec, účastní se všechny organizace a sdružení z obce); v září Festival řemesel a vyznání(Výtvarná dílna Zahrádky je jedním z několika desítek festivalových míst na Greenway řemesel a vyznání), v říjnu drakiáda (pořadatelem je Zahrádecký spolek, o. s. a mikroregion Podjavořicko) a adventní koncert (pořadatelem je ČCE za pomoci obce). Celoročním zdrojem oživení je činnost Výtvarné dílny Zahrádky. Obec udržuje tradici návštěv v domácnostech obyvatel ve věku 80 let a více u příležitosti jejich narozenin, připomíná jejich životní jubilea v Zahrádeckém zpravodaji.

Společenský život
Především starším obyvatelům jsou určeny služby obce, např. doprava mikrobusem k lékařům a zpět, nákup do tašky, výhodné půjčky z Fondu rozvoje bydlení obce Zahrádky dle obecně závazné vyhlášky č. 12/2000, který byl založen z prostředků poskytnutých MMR ČR.

Obec disponuje funkčním Obecním domem v měřítku malé obce, ve kterém je umístěn obecní úřad, sál, knihovna se službou veřejného internetu, výtvarná dílna a hasičská zbrojnice. Obecní dům je vskutku centrem života obce. Budova se zahradou je využita pro mateřskou školu a turistickou ubytovnu, ve které je možnost stravování a půjčení cyklistických kol.

Od podzimu 2001 je nově pro aktivity obce k dispozici sezónní "Domek" s malým víceúčelovým sálem, zrekonstruovaný za podpory EU programu Phare CBC a Programu obnovy venkova. Ubytování a do jisté míry i obchod a stravování je v obci zajištěno dostatečně; zcela chybí pěkná hospoda, restaurace či kavárna a zařízení pro sport. Nevyužity jsou přitom v obci dva neúměrně velké objekty, které vlastní osoby žijící mimo obec (bývalý kulturní dům a bývalá prodejna Jednoty v centru obce).

Turistika
Obec ve spolupráci s Klubem českých turistů vytvořila na dosud pěší turistikou nedotčeném území nové turistické značky (modrou a zelenou, spojující Javořici s J. Hradcem a Žirovnicí), v obci jsou umístěny směrníky a velká turistická mapa.

Obcí prochází cyklotrasa 1113 a místní trasa Greenway řemesel a vyznání, která se napojuje na Greenway Praha - Vídeň v Jindřichově Hradci a ve Slavonicích. Informační tabule této greenway je umístěna na rozcestí turistických značek před obcí.

Tipy pro výlety

1. koupání: Malý pařezitý, Zvůle.

2. zajímavosti:
Lípa v Práskolesích, přírodní park Česká Kanada, Studánka Páně na Javořici, Štamberk a kamenné moře, židovský hřbitov v Olšanech.

3. hrady, zámky, kláštery:
Dačice, Klášter u Nové Bystřice, Kostelní Vydří, Landštejn, Roštejn, Žirovnice.

4. města:
Jindřichův Hradec, Slavonice, Telč.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.zahradky.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA