Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Staré Město pod Landštejnem

Obec Staré Město pod Landštejnem se nachází v okrese Jindřichův Hradec, kraj Jihočeský. Obec se rozkládá na trojmezí Čech, Moravy a Rakouska, v oblasti Novobystřické vrchoviny Jižních Čech. V místech, pro svou drsnou krásu a neporušenost přírody, právem nazývaných Českou Kanadou. Jižní část katastrálního území obce hraničí s Rakouskem.

Obec je orientována především na zemědělskou činnost a turistický ruch. V okolí se nachází značná síť turistického značení, cyklostezek a hrad Landštejn (turisty hojně vyhledávané místo). Z toho důvodu je obec Staré Město pod Landštejnem ideálním východiskem zajímavých výletů. Severovýchodně od obce je vybudováno přírodní koupaliště.

Středem Starého Města pod Landštejnem je malé náměstí, při jehož okraji stojí dominanta obce - kostel Nanebevzetí Pany Marie.

Historie

Původní osada vznikla ve 12. století, ve 14. století se rozrostla na trhovou ves, spadající pod Landštejn, v 15. století byla povýšena na městečko. V období průmyslové revoluce se městečku mílovými kroky vyhnula železnice i veškerý průmysl, význam začíná postupně upadat. Zatímco roku 1840 mělo 1 036 obyvatel, roku 1939 už jen 531. Negativní vliv měl i odsun německého obyvatelstva po druhé světové válce, které zde tou dobou tvořilo asi polovinu obyvatelstva.

Pamětihodnosti

Zřícenina hradu Landštejn

Kaple

Židovský hřbitov na severozápad od vesnice

Boží muka u silnice do Stálkova

Most přes Mlýnský potok

Dvouobloukový klenutý most přes potok Pstruhovec

Škola

Zámek Staré Město pod Landštejnem z 19. století

Sýpka u cesty k zámku

Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Ušlechtilá pozdně gotická stavba, vystavěná nákladem pánů Krajířů z Krajku v letech 1495 až 1514, trojlodní pseudo bazilika s protáhlým, pětibokým presbytářem a s obdélnou sakristií na jižní straně. Presbytář je z vnějšku členěný opěráky, má vysoká hrotitá okna s kružbami a uvnitř s pozdně gotickým kamenným sanktuářem.

Hlavní kostelní loď je sklenutá hvězdicovou klenbou, boční lodi pak klenbou síťovou. Žebra vyrůstají přímo ze stěn, bez patek. Ze zařízení vyniká barokní hlavní oltář z roku 1723. V kostele jsou i kamenné náhrobní desky ze 16.a 17. století. Patří některým majitelům hradu Landštejna, kteří jsou tu pohřbeni.

Od stavby kostela je oddělena volně stojící hranolová zvonice, která byla ve 12. a 13.století částí opevnění a je starší než kostel samotný. Následně v 17.století přestavěná. Je vystavěná z lomového kamene. Najdete tu i dvě pozdně barokní plastiky sv. Jana Nepomuckého a sv. Donáta z 18. století.
Nedaleko kostela je kamenný most se dvěma oblouky z doby kolem roku 1800.

Ve Staré Městě bývalo v minulosti početné židovské ghetto. Připomíná je starý židovský hřbitov při potoku Pstruhovci za severním okrajem obce. Je tu řada zajímavých náhrobků, nejstarší z roku 1610.

Zámek Dobrohoř
Stojí při silnici ze Starého Města p. L. do Veclova. Je to klasicistní stavba ze začátku 19. století. Patrová obdélníková budova s trojúhelným štítem, zdobená rizality, pilastry a krakorci. Dnes je z větší části nevyužitá a chátrá.

Zajímavosti v okolí

Trojmezí (Dreiländerstein) - historický hraniční kámen (Čechy, Morava, Rakousko)

Hadí vrch - přírodní rezervace

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.novobystricko.cz/index03.htm, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA