Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Staré Hobzí

Obec Staré Hobzí se nachází v okrese Jindřichův Hradec, kraj Jihočeský.

K částem obce Staré Hobzí náleží také Janov, Nové Dvory, Nové Hobzí a Vnorovice.

Hobzí právem zasluhuje jméno „Staré“. Je totiž jednou z nejstarších vesnic na moravsko-českém pomezí. Za zmínku stojí historické objekty, jako je chrám Páně Nanebevzetí P. Marie a sv. Ondřeje, který je pokládán s bílkovským kostelem za nejstarší v celém kraji a zdejší zámek stojící v místech bývalé tvrze se zámkem, kaplí sv. Tomáše, která je pozoruhodným dílem barokního slohu. K budově náleží rozlehlý park.

Z dalších památek lze jmenovat sochu sv. Markéty (u kostela), pamětní kámen (u kostela), sochu P. Marie (pod zámkem), socha sv. J. Nepomuckého (na návsi), socha sv. Josefa (silnice Veselíčko - Janov), kaplička u dvora Veselíčko.

Ke Starému Hobzí dále náleží bývalý lovecký zámeček, dnes Camping Letní den, s. r. o., Janovský dvůr, dnes rekreační středisko Janov, hospodářský dvůr Veselíčko a Hejnice. Samoty - Loucký mlýn, bývalý mlýn u Oulehlů (Spálený).

Místními částmi obce jsou:
Vnorovice r. 1369, obec je tvořena statky ve dvou řadách proti sobě, uprostřed návsi je od roku 1885 kaple se štíhlou věžičkou zasvěcená sv. Andělům Strážným. K obci patří samota Hadrův mlýn (1369).
Nové Dvory r. 1727, uprostřed vsi je kaple Navštívení P. Marie, na konci směrem ke Starému Hobzí je kaplička Svaté rodiny. Mezi Báňovicemi a Novými Dvory stával údajně „dřevěný zámek“ (Zámecký kopec - Vimperk).

Nové Hobzí r. 1651, je zde bývalý „zámeček“ - panský dvůr, mlýn, sýpka a kaplička sv. Jana Nepomuckého s lucernovým nástavcem.

V k. ú. Staré Hobzí a Vnorovice se nacházejí rekreační chatové oblasti v okolí řeky Dyje.

Historie
První písemná zmínka o obci je z roku 1670.

Pamětihodnosti

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Kaplička u dvora Veselíčko

Socha Panny Marie Immaculaty před zámkem

Socha svatého Jana Nepomuckého na návsi

Socha svatého Josefa

Zámek Staré Hobzí

Vodní mlýn

Čerpáno z oficiálních stránek mikroregionu www.m-dacicko.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA