Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Strmilov

Město Strmilov rozkládající se po obou stranách historické česko-moravské zemské hranice, se nachází v okrese Jindřichův Hradec, kraj Jihočeský. Ke dni 3. 7. 2006 zde žilo 1 418 obyvatel.

Poloha a podnebí

Strmilov má 1 429 obyvatel (údaj k 1. 1. 2005) a leží na pomezí Čech a Moravy v nadmořské výšce 558 m (náměstí s kostelem). Naopak nejníže položeným místem ve městě je údolí Hamerského potoka. Právě díky původnímu korytu zmíněného potoka má Strmilov hodně členitý terén. Jsou zde velké výškové rozdíly a po komunikacích uvnitř města někdy opravdu doslova šplháte, jako někde na horách. Svahy původního koryta kdysi velkého toku, před staletími již dávno zastavěné chalupami a domky, jsou totiž velice strmé.

Strmilovsko je právem nazýváno bránou do České Kanady. Krajina v okolí Strmilova je rovněž členitá - jsou zde rozsáhlé lesní porosty, vodní plochy, zejména rybníky, které jsou velkými akumulátory tepla, regulují množství srážek i zchlazování. Slouží také, jak je to typické pro jižní Čechy, pro chov ryb.

Podnebí je zde relativně chladné. Strmilov ožívá především v létě, kdy se některé rybníky přeměňují na vyhledávaná koupaliště. K letní rekreaci je nejvíce využíván rybník Komorník, kde se také nachází autokempink. Místními částmi Strmilova jsou Česká Olešná, Leština, Malý Jeníkov a Palupín.

Historie

Nejstarší písemná zpráva o Strmilově pochází z roku 1255. Pravděpodobně v té době tato osada vznikla, pozdější zprávy, pocházející z 13. století již uvádějí Strmilov jako trhovou ves. Za městečko byl ve 14. století Strmilov vyzdvižen Heřmanem z Hradce a současně získal znak - na modrém štítě je zlatá pětilistá růže pánů z Hradce s červeným středem a se zelenými lístky.

Název Strmilova bývá často mylně pokládán za odvozené jméno ze slova strmý z důvodů strmých kopců, na nichž bylo město vystaveno. Jméno však pravděpodobně vzniklo odvozením ze staročeského osobního jména Střemil. V latinských textech je Strmilov uváděn jmény Ztremils, Dremisl, Dremels, v německých Tremles, v českých Stremilov, Strymilov, Stirchmilov aj.

Současnost

Dnes ve městě najdete městský úřad s matrikou, poštovní úřad, základní a mateřskou školu. Strmilov je členem mikroregionu Podjavořicko, je také součástí cyklotrasy Jindřichův Hradec - Telč (č. 1113). Ve Strmilově funguje šachový klub.

Pamětihodnosti

Kostel svatého Jiljí

Kostel svatého Ondřeje

Boží muka u cesty směrem na Malý Jeníkov

Boží muka u cesty směrem na Novou Olešnou

Boží muka u cesty směrem na Střížov

Sousoší Nejsvětější Trojice na náměstí

Jeden z nejničivějších požárů postihl celé město v září roku 1835 a poté dostal střed města zcela novou podobu. Kostel sv. Jiljí v empírovém slohu, dostavěný roku 1849, se stal dominantou města a až do dnešní doby je spolu s parkovou úpravou náměstí (pochází z roku 1954) strmilovským symbolem.

Další zvláštností Strmilova je socha Nejsvětější Trojice z roku 1865 poblíž kostela, která má na rubové straně vytesán reliéf Panny Marie, což je opravdu ojedinělé umělecké zpracování podobného námětu.

Významnou památkou jsou pravděpodobně nejstarší boží muka, patrně ze 16. století, při cestě do Malého Jeníkova, na božích mukách u hřbitova je dosud čitelný rok 1712.

Najdeme také dvě sochy jednoho z nejznámějších českých patronů - sv. Jana Nepomuckého - sochu z 1. pol. 19. století u mlýna a sochu z 2. pol. 19. století u mostu.

Nejstarší kostel v okolí – hřbitovní kostel sv. Ondřeje – je pozdně románská stavba s obdélnou lodí, která byla kolem roku 1604 goticko-renesančně upravena.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.web.strmilovsko.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA