Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dunajovice

Dunajovice leží asi 7 kilometrů severozápadně od Třeboně.Obec je v oblasti CHKO Třeboňsko ,která je od roku 1977 zapsána ve světovém dědictví UNESCO,avšak Chráněnou krajinnou oblastí o rozloze 700 km2 bylo vyhlášeno až poté - 15. listopadu 1979.

Vodní a mokřadní plochy na Třeboňsku jsou od roku 1990 chráněny jako mokřad mezinárodního významu podle "Ramsarské konvence". Třeboňsko je i mezinárodně významným územím z hlediska ornitologického (Important Bird Area podle ICPB, v současnosti Bird life International).

Dunajovická hora, vysoká 504 m, nad obcí je nejvyšším místem Třeboňské pánve s překrásným výhledem na celé Třeboňsko, Veselsko a Ševětínsko. V této lokalitě se nachází kaple s udržovanou Křížovou cestou – známé vyhledávané poutní místo, kde se každoročně (vždy sedm neděl po velikonocích) pořádá poutní mše. Pro svou polohu je tato lokalita vyhledávaným místem cykloturistických tras a pěší turistiky.

Obec Dunajovice je se svým nejvýše položeným bodem Třeboňské pánve - Dunajovickou horou 504 m je vyhledávaným místem turistů. Na tomto místě byla v roce 1939 postavena dřevěná rozhledna, která ale zřejmě v období druhé světové války zanikla. Obec znovu usilije o postavení rozhledny na tomto místě, vše je odvislé od získání potřebných finančních prostředků a potřebných povolení.

Vzhledem ke své poloze stačí aby rozhledna byla o málo výš než okolní stromy, které dosahují asi 25 m a bude umožněna překrásná vyhlídka na všechny světové strany. V současné době prochází obcí několik cykloturistických tras, které jsou cyklisty hojně využívany. V obci jsou dva ubytovatelé s kapacitou přibližně 12 až 16 osob.

Obec Dunajovice se v současnosti nedělí na žádné části - pouze mezi mladšími obyvateli se říká "horní" a "dolní" Dunajovice. Katastr obce Dunajovice mají charakter zvlněné roviny s průměrnou nadmořskou výškou 350 metrů. Kvalitní půda vytváří příznivé předpoklady pro zemědělství. Stavební fond obce kombinuje typické vesnické domy s budovami, které jsou charakteristické pro venkovskou zástavbu.

Dunajovice mají stabilní strukturu obyvatel s naprostou převahou starousedlíků a letních chalupářů. Blízkost Třeboně, ale spíše Českých Budějovic, má vliv na pracovní příležitosti. Řada obyvatel Dunajovic dojíždí za prací do okolních měst. Nemalý je ovšem také počet těch, kteří mají zaměstnání přímo v obci.

Historie

První písemná zmínka o obci je z roku 1376.

Pamětihodnost

Výklenková kaplička
Z památek stojí za pozornost nově opravená kaple pocházející z doby kolem r. 1800.

Tradice obce
Příjemnou vánoční tradici udržuje zdejší obecní zastupitelstvo. Obec pronajímá několik rybníků firmě Rybářství Třeboň a podle smlouvy dostává část nájemného v naturáliích. A tak díky tradici si vždy o Vánocích Dunajovičtí pochutnávají na kaprech zcela zdarma.

Každoročně sedmou neděli po velikonocích je na poutním místě na Dunajovické hoře pořádána mše svatá spojená s nákupem poutních předmětů a obchůzkou udržované Křížové cesty. Následně se poutní oslavy přesunují na náves, kde je již tradičně mnoho pouťových atrakcí pro děti i dospělé.

V letních prázdninových měsících se každoročně pořádá oslava Dětského dne spojená s různými soutěžemi, ukázkami hasičů či třeboňských kynologů.

Druhou neděli v měsíci říjnu se slaví tradiční posvícení.

Každoročně na Štědrý den a pravidelně ve čtrnáctidenních intervalech, tedy každý lichý čtvrtek, je v místní kapli pořádána mše svatá za hojné účasti místních i přespolních věřících.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.dunajovice.com, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA