Příbraz
Obec Příbraz se nachází v okrese Jindřichův Hradec, kraj Jihočeský.
Historie
V celé oblasti Jindřichohradecka se původně prostíraly neprostupné močály a pralesy, které se táhly z okolí Poličky na jih a jihovýchod a končily u dolnorakouského toku Dunaje.
Ještě ve 13. století bylo mnoho území označováno kronikáři jako místa pustá. Chudá půda a nevlídné podnebí bylo příčinou toho, že se v této oblasti nevyskytují téměř žádné stopy starověkého a předslovanského osídlení. V pozdější době tvořily pohraniční hvozdy, močály a blata přirozenou ochranu proti nepříteli. Pozůstatkem tehdejších blat a močálů jsou dnešní borkoviště (rašeliniště) za obcí Příbraz.
První zmínka lidského života v oblasti kolem Stráže a okolí pochází již z dob, než vyrostly pohraniční lesy. Je to část mlatu z břidlice z doby novokamenné před rokem 1200 před naším letopočtem u Stráže nad Než.
Nejstarší zmínka o obci Příbraz pochází z r. 1518, ves je však podstatně staršího založení. Prvotní jméno bylo Příběraz = Priberadův dvůr. Celá oblast byla kolonizována koncem 12. století na sklonku vlády Přemyslovců, kdy do této části Čech zasáhla vnitřní kolonizace ze severu z Benešovska. Druhá kolonizační vlna přichází počátkem 13. století tentokrát z jihovýchodního Vitorazska (území kolem Chlumu u Třeboně) zabraného Rakušany. Příbraz byla zřejmě už od konce 14. století v držení pánů z Hradce a součástí strážského panství (Stráž, Plavsko, Příbraz, Libořezy, Mníšek, Pístina a Vydří).
V nejstarším dochovaném Urbáři panství Strážského z roku 1579 se poprvé objevují jména a počty osadníků: Vondra Janák, Jan Valšov, Matěj Mašek, Tomeš, Kašpar, Tomáš Korytan, Vaněk Pivcův, Jan Punda, Florián, Barbora Vondrová, Jíra Nedvěd, Jíra Koudelkův, Jan Prnocha, Vítek Vohnatkův. Nejstaršími osadníky Przybras dle Urbářů a Berní Ruly jsou jména Kolář, Kříž, Hertaus, Vach, Šrámek, Novotný, Marýška, Pivetz, Průcha, Talián, později pak Janák, Punda, Koudelků, Matějka, Prnocha.
V průběhu 16. století změnila Stráž několikrát svého majitele, až ji v r. 1577 kupuje na radu Jakuba Krčína v souvislosti s výstavbou rybníka Rožmberka a Nové Řeky Vilém z Rožmberka. Po jeho smrti zdědil panství v r. 1592 Petr Vok z Rožmberka, který je vlastní až do r. 1596, kdy větší část včetně Příbraze prodává Adamovi z Hradce.
Ten vzápětí umírá a jeho syn a dědic přenechává Stráž své sestře Lucii Otýlii provdané Slavatové. Jejím prostřednictvím přechází panství do držení rodu Slavatů do r. 1693, kdy se dědičkou stává Anna Lucie Slavatová provdaná za Vratislava Adolfa ze Štenberka. Od Štenberků získávají Stráž v r. 1715 Černínové, kteří ji v r. 1735 prodávají Janu Josefu Jungwirtovi. Dalšími vlastníky jsou 1752-1796 Prosper hrabě z Berchtoldů, 1796-1811 páni z Lilienbornu a 1811-1908 svobodní páni z Leonhardi.
Památky
Příbraz je obec s poměrně vysokým podílem historicky a architektonicky hodnotných objektů na celkovém objemu stavebního fondu. Tato zřejmá skutečnost vedla k prohlášení obce za vesnickou památkovou zónu na základě podrobného stavebně historického průzkumu zpracovaného v roce 1985, která je archivována v Památkovém ústavu v Českých Budějovicích.
Návrh památkové zóny byl zpracován podle metodických pokynů SÍPPOP z r. 1983, obsahuje textovou a grafickou část a fotografickou přílohu. Veškeré zjištěné skutečnosti se vztahují k datu 06/1986.
Obec leží v rovinaté a bažinaté krajině, v turisticky atraktivní oblasti a je středověkého založení, původně náves s návsí protáhlého tvaru, v průběhu 18. a 19. stol. částečně zastavěnou. Základní parcelace zahrnovala 14 velkých usedlostí. Zástavba obce je velmi různorodá co do stáří, typu i rozsahu jednotlivých usedlostí. Jde v celém rozsahu o zděné stavby, které v průběhu 19. století zcela nahradily původní dřevěné budovy.
Nejvýraznějším solitérním typem je zde trojboká, trojstranná nebo paralelní usedlost se Štítovou orientací, která však zaniká v téměř chaotické, ale malebné drobné chalupnické zástavbě. Nynější památková hodnota obce spočívá proto spíše v množství dílčích malebných zákoutí a řadě drobných, po architektonické stránce ucelených partií vysoké estetické úrovně.
Boží muka označené A, parcela č. 851/1
Žulová sloupová Boží muka sestávající ze tří částí. Mírně kónický sloup čtvercového průřezu je nasazen na hranolový podstavec. Nahoře obdélná kaplička s trojúhelným ukončením - štítem - s mělkou nikou obdélného tvaru. Na vrcholu kovaný cyrilometodějský kříž.
Boží muka označené B, parcela č. 128
Jednoduchý železný kříž s litinovým korpusem na žulovém soklu hranolového tvaru. Na jeho přední stěně reliéf kalichu. Na mapě z r. 1827 nezachycen. V současné době je možné ho vidět u rybníka Rymšák,který je nedaleko Příbraze.
Husův sbor
Jedná se o kapli Církve československé husitské. Československá církev byla založená v r. 1920 a vykazuje 2 farní obce v Jindřichově Hradci a to Příbraz a Suchdol nad Lužnicí. Výstavba objektu byla v roce 1925 a poslední úpravy v roce 1966.
Historie stavby kaple
Pod hrází rybníka "Havlíků", stála až do roku 1911 dřevěná zvonice před domem č. 25 (u Pivců). V ní byla umístěna socha sv. Jana, dar města Stráže z roku 1728. V roce 1897 nechala majitelka domu č. 25 Pivcová v místě staré zvonice postavit malou kapličku a do ní umístit sochu sv. Jana. Stará zvonice byla později stržena a její model byl uschován v kabinetu školy.
V roce 1910 bylo usneseno postavit novou budovu kaple, která by nahradila původní zvonici. Probíhaly peněžní sbírky (hr. Thum daroval dříví a materiál ze zbourané cihelny, hr. Černín daroval stav. materiál, pan F. Štícha č. 18 majitel cihelny věnoval "patentní" tašky. Stavbu řídil pan Cháb - polír a domkář z Příbraze. Na stavbě se pracovalo až do první světové války.Kaple měla být zasvěcena sv. Václavu.
V roce 1924-25 je kaple stále ještě rozestavěná a nedokončená. Nebyly peníze ani nálada a uvažovalo se o přestavbě na spolkovou místnost. Řešení se ovšem našlo, když začala vznikat československá církev, která přišla s návrhem, že kapli postaví. Po složitých jednáních byla kaple dostavěna v roce 1925. Otevření kaple proběhlo 8. 11. 1925.
Čerpáno z oficiálních stránek obce www.pribraz.cz, na kterých najdete další informace.
Neváhejte a jeďte s námi objevovat krásy ostrova plného přírodních krás a historie. Výklad v češtině po celou dobu zájezdu, doprovod, organizace, koordinace a místní zajímavosti. CK Tilia
Objevte největší lákadla západu USA - 10 národních parků a města Los Angeles, Las Vegas, San Francisco a Salt Lake City. Zájezd i pro seniory! CK Simon Tourist.
Vypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.
Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě.
Nejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.
Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.
Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka.
Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.
Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.
Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení.
RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.
Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA