Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Třebětice

Obec Třebětice se nachází v okrese Jindřichův Hradec, kraj Jihočeský. Ke dni 2. 10. 2006 zde žilo 310 obyvatel.

Historie
O nejstarším osídlení kraje nám podávají neklamná svědectví archeologické nálezy, které se tu a tam při pozemních pracích nacházejí. Tak byl při odvodňování pozemků pod silnicí, která spojuje Jemnici s Dačicemi v r. 1961 nalezen velmi zachovaný kamenný mlat.

Tento pravěký nález je z kultury volutové (období prvních zemědělců u nás, asi 2 500 let před našim letopočtem). Nástroj byl předán městskému muzeu v Dačicích. Tento kamenný mlat není však ojedinělým nálezem, který svědčí o pravěkém životě v naší krajině. Potvrzují nám i to, že našimi končinami již v mladší době kamenné vedly důležité cesty a stezky k přechodům přes Českomoravskou vysočinu.

Název obce se odvozuje z osobního jména Třebata, který byl snad i jejím zakladatelem Třebětice se poprvé připomínají v r. 1356, kdy se uvádějí Rudolf a Smil z Třebětic. Ranek z Horní Vsi prodal v r. 1364 díl Třebětic Oldřichovi ze Želetavy a Bušek a jeho syn Bušek z Mostišť postoupili r. 1375 ves markraběti Joškovi.

V 15. století drželi Třebětice vladykové z Maříže a Hynek z Maříže prodal r. 1464 ves Třebětice Václavovi z Maříže, kterémuž také r. 1481 Hynek a Oldřich, synové Oldřicha z Maříže, prodali Třebětice s pustým dvorem Manšovem a Vesce. Potom přešel statek na vladyky ze Zvole a z Kolštejna a Hynek a Jindřich, bratři vlastní ze Zvole, prodali r. 1542 tvrz a ves Třebětice, Vesce, Újezd, Lesonice a díl Loukovic Václavovi Chroustovskému z Malovar, který r. 1547 prodal Třebětice s tvrzí a Vesce Volfovi Krajířovi z Krajku k Dačicím. Od této doby sdílely Třebětice osudy dačického panství.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA