Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Majdalena

Obec Majdalena se nachází v okrese Jindřichův Hradec, kraj Jihočeský. Majdalenou protéká řeka Lužnice a vodní kanál Zlatá stoka.

Současnost
Obec Majdalena se nachází v biosferické rezervaci UNESCO a v chráněné krajinné oblasti Třeboňsko. Žije zde bezmála pět set obyvatel, kterým je k dispozici základní občanská vybavenost včetně malotřídní školy, mateřské školy, tří hostinců, motorestu a dvou prodejen potravin.

Samospráva
Majdalena je samosprávnou obcí s obecním úřadem řízeným starostou. Občané i návštěvníci mohou využívat jeho služeb (například ověřování podpisů) každý den v úředních hodinách.

Školství
Základní kámen majdalenské malotřídky pochází z roku 1848. V současné době ji navštěvuje celkem 17 žáků. Mateřská škola spolu se školní jídelnou vznikla v 70. letech 20. století přestavbou z původně farního úřadu církve římskokatolické. Budova školy i školky je zvenčí vyzdobena darovanými plastickými obrazy akademického malíře Josefa Pecy.

Kulturní a společenský život v obci

Sbor dobrovolných hasičů
Již v roce 1897 byl v Majdaleně založen hasičský sbor, jehož činnost trvá až do dneška. Mimo ochranu obyvatelstva před požáry pak působil jako zdroj kulturního a společenského života v obci.

Firmy a živnosti
Největším podnikatelským subjektem sídlícím v obci je společnost Sloupárna Majdalena, s. r. o., která se jako jediná firma v celé České republice zabývá výrobou betonových stožárů. Společnost se podílí na výstavbě železničních koridorů v ČR a její výrobky lze nalézt i v JE Temelín.

V obci jsou dále v provozu celkem tři objekty nabízející turistům i místním obyvatelům možnost stravování. Jedná se o Pohostinství u Petříků – původně zájezdní hospodu s kulturním zařízením s 250 místy, Hostinec u Pilaře – vyhledávané místo odpočinku cykloturistů a Motorest Pod dubem.

Vodácký sport
Řeka Lužnice protékající obcí Majdalena je jedním z vůbec nejoblíbenějších a vodáky nejčastěji navštěvovaných vodních toků v celé České republice. Lužnice protéká širokou Třeboňskou pánví, kde je koryto tvořeno četnými zákrutami a bočními rameny, a svou malebností a půvabem je lákavá pro všechny vodácké příznivce. Pod obcí Majdalena se tok řeky Lužnice rozděluje na Starou řeku (meandrující, zarostlou a hůře průjezdnou) a Novou řeku s umělým, třináct kilometrů dlouhým korytem s dostatkem vody.

Řeka Lužnice na své pouti jihočeským krajem protéká Chráněnou krajinnou oblastí Třeboňsko. Z povahy tohoto území zde existují poměrně omezené možnosti k táboření, avšak přímo v obci Majdalena své služby nabízí Vodácké tábořiště Majdalena. Jeho kapacita je 174 stanů a dvě chatky, součástí areálu je také stánek s občerstvením a parkoviště. Je vybaveno vším potřebným pro poskytnutí odpočinku nejen unaveným vodákům.

Pěší a cykloturistika
V nejbližším okolí obce Majdalena je možné napojení na dvě částečně se překrývající značené cyklotrasy – trasu číslo 122 vedoucí z Chlumu u Třeboně do Českých Budějovic a 39 kilometrů dlouhou naučnou stezku Okolo Třeboně, která tvoří uzavřený okruh mezi Třeboní, Starou Hlínou, Lutovou a Chlumem u Třeboně.

Mimo jmenované trasy se v krátké vzdálenosti od obce Majdalena nachází velké množství kvalitních značených cyklistických i pěších tras pokrývajících značnou rozlohu Třeboňska včetně několika chráněných území představujících to nejhezčí, co dokáží jižní Čechy nabídnout.

Rybaření
V majdalenském okolí je možno provozovat i další doplňkové aktivity. Bohaté lesy v okolí přímo vybízejí ke sběru hub a dalších lesních plodin. Vítaným zpestřením je také možnost rybolovu v blízkých revírech Lužnice 10A (majitel revíru: Český rybářský svaz, MO ČRS Třeboň, výměra: 17 ha, 16 km, Přítok Vltavy. Od splavu rozvodí Nové a Staré řeky až k jezu Šulcova mlýna v Tušti. K revíru patří část Koštěnického potoka od jeho ústí do Lužnice až k hrázi Staňkovského rybníka, Zlatá stoka ani řeka Dračice do revíru nepatří) a Lužnice 10B-Pískovny (majitel revíru: Český rybářský svaz, MO ČRS Třeboň, výměra: 180 ha, Přítok Vltavy. Rybářský revír tvoří zaplavené propadliny po těžbě zemin - pískovny v Majdaleně).

Historie
První písemná zmínka o obci je z roku 1397.

Pamětihodnosti

Kostel svaté Maří Magdalény na okraji vesnice

Klenutý most se sochou svatého Jana Nepomuckého, u rybníka Kaňov

Kaple svaté Barbory u samoty Barbora v lese

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.majdalena.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA