Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Březina

Obec Březina se nachází v okrese Jičín, kraj Královéhradecký. Okres Jičín se rozkládá v severozápadní části bývalého Východočeského kraje. Sousedními okresy jsou Semily, Trutnov a Hradec Králové, ze Středočeského kraje Nymburk a Mladá Boleslav. Do Prahy je to z Jičína necelých 100 km, do Hradce Králové 50 km.

Statistika uvádí pro okres Jičín následující údaje: kód okresu 3604, výměra 886 km2, 111 obcí, 294 částí obcí, 363 základních sídelních jednotek, 77 889 obyvatel (I. pol. 1997; 78 105 v r. 1996), průměrný věk 38,1 let. Míra nezaměstnanosti k 30/06/97 byla 3,15 %, k témuž datu bylo na okrese 20 813 telefonních stanic, 9 679 podnikatelů a 620 obchodních společností. Za první pololetí 1997 dosáhly tržby z obchodní činnosti 2 790 mil. Kč a stavební práce objemu 200 mil. Kč (obojí nejnižší ve VČ). Příjmy místních rozpočtů byly 762 mil. Kč v obcích a 386 mil. Kč u okresního úřadu (poslední a předposlední místo ve VČ). (Lexikon obcí ČR, 1992; Malý lexikon obcí ČR, 1996; Ročenka HN 1998). Jičín patří mezi okresy s nejvyšším počtem nově vzniklých obcí a dříve i s nejrozsáhlejší meliorací. Je zde 7 měst: Hořice, Jičín, Kopidlno, Lázně Bělohrad, Libáň, Nová Paka a Sobotka.

Na okrese se nachází několik krajinných typů. Většinu okresu vyplňuje Jičínská pahorkatina (nejvyšší bod Sokol, 562 m n. m., mimo území okresu). Jižní část okresu přechází v rovinu kolem Polabské nížiny, na severozápadě okresu se nacházejí pískovcová skalní města (Prachovské skály, část Českého ráje) a severovýchod okresu patří do hornatého Podkrkonoší. Do části okresu zasahuje část Chráněné krajinné oblasti Český ráj (nejstarší CHKO v ČR) a několik chráněných přírodních útvarů.

V okrese Jičín se nachází ložisko prvotřídního sklářského písku (Hrdoňovice – Střeleč), Městský pivovar Nová Paka (Bohém, Brouček, Kryštof, Kumburák, Valdštejn), výrobna pravých Hořických trubiček, závodní trať motokrosu ve Štikově, věznice Valdice, Češovské valy, slatinné lázně v L. Bělohradě, hrad Kost, v Sobotce se koná literární festival Šrámkova Sobotka a v Jičíně festival Jičín – Město pohádky, a samozřejmě zde najdete spoustu dalších zajímavostí, které se do tohoto krátkého výčtu nevejdou.

Historie
První písemná zmínka o obci je z roku 1393.

Přírodní památky - okolí

Bašnický les
Les Z obce Bašnice o rozloze cca 154 ha se rozkládá v Cidlinské tabuli. Vyhlášen r.1990. Hlavním motivem ochrany jsou fragmenty acidofilních doubrav a dubohabrových hájů s typickou hajní květenou.

Bělohradská bažantnice
Lázeňský park v Lázních Bělohrad o rozloze 53 ha leží na hranici Podkrkonošské a Bělohradské pahorkatiny. Smíšený les se slatinou a mokřadními loukami s přirozenými rostlinnými společenstvy.

Byšičky
Chráněné území leží 3 km v. Lázní Bělohrad na rozhraní Podkrkonošské a Bělohradské pahorkatiny. Předmětem ochrany je les Bulice s rybníkem Hluboký, mokřadní louky s rybníky Bahník a Zákopský a opuková stráň s teplomilnou vegetací u kostela sv.Petra a Pavla o celkové rozloze 100 ha.

Cidlinský hřeben
Kozlovský hřbet (606 m n. m.) a Cidlinská hůra (519 m n. m.) tvoří chráněné území ležící v Táborském hřbetu na hranicích s okresem Semily severně obce Pekloves. Předmětem ochrany je největší naleziště mravence lesního (Formica polyctena ) a fragmenty květnatých bučin, dubohabrových a dubolipových hájů. Rozloha je 135 ha.

Ćerná louka
Slatinné ložisko v aluviu Řečického potoka cca 1 km ZSZ Lázní Bělohrad o rozloze 8 ha leží na hranici Bělohradské a Podkrkonošské pahorkatiny. Bývalá státní přírodní rezervace vyhlášená v r. 1956 za účelem ochrany vzácného slatinného společenstva s výskytem rosnatky okrouhlolisté (Drosera rotundifolia). Poklesem hladiny spodní vody a vývojem rostlinného společenstva vzácná květena vymizela. Byla zde obnovena těžba slatiny pro lázeňské účely.

Dubolka
Výrazný neovulkanický suk tvaru krátkého hřbítku z komínové brekcie s nepravidelnými tělesy žilného čediče se nachází cca 0,5 km jz. Ohařic. Tento významný bod Vyskeřské vrchoviny je 380 m vysoký. Chráněné území má rozlohu cca 2 ha a je rozbrázděno hlubokými lomy.

Farářova louka
Lesní louka nacházející se 2 km S Hořic v polesí Dachova včetně severního a východního svahu Smolníku. Chráněné území má rozlohu 3 ha a leží na Hořickém hřbetu. Předmětem ochrany je fragment mokřadní louky s výskytem vzácných rostlin a fragment smíšeného listnatého lesa s jedlí bělokorou.

Homolka
Stráň JZ expozice V od obce Vřesník leží na okraji Kalského údolí, které je součástí Podkrkonošské pahorkatiny. Přírodní památka o rozloze 2 ha je lokalitou ohrožených rostlin.

Hřídelecká hůrka
Vrch SV obce Hřídelec u Lázní Bělohrad je třetihorní sopkou zachovalého kuželovitého tvaru, zčásti narušen těžbou. Rozloha 2 ha. Těžbou a erozí zde vznikly skalní dutiny charakteru pseudokrasových jeskyní.

Chyjinská stráň
Listnatý háj mezi Chyjicemi a Kostelcem asi 5 km JZ od Jičína leží v Mrlinské tabuli. Jedná se o velmi bohatou lokalitu hájové flóry. Chráněné území má rozlohu 34 ha.

Jinolické rybníky
Mokřadní louky u rybníka Oborský a Vražda Z obce Jinolice o rozloze 17 ha jsou lokalitou chráněných a ohrožených druhů rostlin.

Kalské údolí
Typická podhorská krajina Podkrkonošské pahorkatiny se zaříznutým údolím horního toku Bystřice v horní části do podkrkonošských červených permských sedimentů, v dolní části do cenomanských pískovců. Chráněné území leží mezi obcemi Vidonice a Vidoní a má rozlohu 22 ha. Jedná se o nejbohatší lokalitu bledule jarní na území okresu.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.jicinsko.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA