Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Podůlší

Obec Podůlší se nachází v okrese Jičín, kraj Královéhradecký. Obec Podůlší leží asi 4 km severně od Jičína. Rozkládá se na východní straně kopce Brada, v nadmořské výšce kolem 345 m n. m. Obec je silnicí Jičín – Turnov rozdělena na části Dolení a Hoření Podůlší.

První písemná zmínka o obci se datuje ke dni 3. září 1399. V té době prodal Dětřich z Podůlší dvůr se vsí Podůlší Kunešovi ze Sukorad. Kolem roku 1500 získal bradské panství Mikuláš Trčka z Lípy a Vlašimi, který jej připojil k panství Veliš. Roku 1606 prodali jeho následovníci velišské panství Jindřichu Matyáši Thurnovi, ovšem Jičín a několik okolních vesnic včetně Podůlší připojili k panství Kumburk. Původní zástavba byla pouze v dolní části obci. Horní část vznikala až v letech 1756 – 1788. Nová silnice z Jičína do Turnova byla postavena v letech 1832-1838.

Dne 1. července 1960 byly k Podůlší připojeny obce Brada-Rybníček, Dílce, Jinolice a Kbelnice. Toto seskupení vydrželo až do 24. listopadu 1990, kdy se obce opět osamostatnily.

Historie
První písemná zmínka o obci je z roku 1399.

ZŘÍCENINA HRADU BRADA
Nejstarší zprávy o hradu Bradě jsou ze 13. století. Počátkem 14. století byla Brada připojena ke královskému hradu Veliši a za Jana Lucemburského získali v r. 1327 toto panství Vartemberkové. K Veliši patřila Brada až do konce 30. let 15. století. Od konce 15. století hrad Brada pustl a postupně se změnil ve zříceninu.

KOSTEL SV. BARTOLOMĚJE V OSADĚ BRADA
Jednolodní kostel byl postaven někdy před rokem 1371 v raně gotickém slohu. Kostel je obdélníkového půdorysu s polygonálním presbytářem a čtvercovou předsíní, přistavenou během stavebních úprav v roce 1622. Další opravy a úpravy probíhaly v roce 1814. Presbytář se sedmidílnou klenbou je vymalován bohatým dekorem s erby a s postavami sv. Petra a Pavla. Původní malby z počátku 16. století byly necitlivě upraveny malířem Karasem v roce 1893. Hlavní oltář pochází z 18. století, další zařízení kostela je novogotické z konce 19. století od jičínského řezbáře J. Stoklasy.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.infocesko.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA