Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Staré Hrady

Obec Staré Hrady se nachází v okrese Jičín, kraj Královéhradecký. Ve vzdálenosti 12 km severovýchodně leží město Jičín, 21 km západně statutární město Mladá Boleslav, 22 km severně město Turnov a 22 km severozápadně město Mnichovo Hradiště.

Obec Staré Hrady leží při severním okraji města Libáň, asi 11 km jihozápadně od Jičína. Rozkládá se v údolí potoka Bystřice na Mrlinské tabuli. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1340. Původní název vsi zněl Stará, později Starý Hrad. V 1. polovině 14. století zde byla tvrz Stará patřící Arnoštu ze Staré, otci biskupa Arnošta z Pardubic, kterou dokončil Smil Flaška z Pardubic. V 16. století byla tato tvrz přestavena na renesenční zámek.

Z historických památek se v obci zachoval komplex gotické tvrze Smila Flašky z Pardubic, již zmíněný zámek a kostel sv. Jana Křtitele na předzámčí s nejstarším zvonem z roku 1481. V rekonstruovaných prostorách zámku dnes sídlí Literární archiv Památníku národního písemnictví, regionální muzeum a městský úřad.

Historie
Staré Hrady (okres Jičín) jsou zmiňovány již roku 1340. Jednalo se asi nejprve o tvrz, přestavěnou během následujících desetiletí na hrad s dvoupatrovým gotickým palácem a samostatně stojícím hradním kostelem. V letech 1571 - 1573 slezský šlechtic Jiří Pruskovský přestavěl objekt na renesanční zámek, který pokryla sgrafitová výzdoba. Zámek tehdy získal honosnou výzdobu, jak o tom svědčí dochované renesanční portály, krby a zbytky nástěnných maleb. Bohužel, v dalších staletích byl objekt využíván převážně k hospodářským účelům (fungoval zde například pivovar) a po architektonické stránce velmi utrpěl. Až v 60. letech 20. století byl zámek z iniciativy místních občanů rekonstruován a tím vlastně zachráněn pro budoucnost.    Dnes objekt slouží Památníku národního písemnictví v Praze pro uložení archivních fondů. V zámeckých prostorách se konají každoročně výstavní akce a kulturní pořady.

Pamětihodnosti
•    Sloup se sochou Panny Marie na návsi
•    Barokní zámek slouží jako depozitář a výstavní síň Památníku nároního písemnictví

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.infocesko.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA