Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Holín

Obec Holín se nachází v okrese Jičín, kraj Královéhradecký. Obec Holín leží asi 3 km severozápadně od centra města Jičína. Leží při Holínském potoce, který pramení na jižním úpatí Přivýšiny. Potok je pravým přítokem Cidliny, do které se vlévá v Jičíně. Obec se skládá z částí Holín, Horní Lochov, Pařezská Lhota a Prachov.

Historie
První písemná zmínka o obci Holín je datována k roku 1327. Z historických památek se v obci dochoval statek č. p.11 z roku 1850 a Mariánská socha z roku 1867. V letních měsících je možno ke koupání využít rybník Čistý, který se nachází uprostřed přírody za vesnicí ve směru na Prachovské skály.

Horní Lochov se rozprostírá na jižním okraji Prachovských skal, poprvé je připomínán roku 1385. U hřbitova stojí pomníčky z bitvy v roce 1866 a dřevěná zvonička.

Pařezská Lhota je ves nacházející se na severozápadním okraji Prachovských skal. Poprvé je připomínána v roce 1542. V letním období je k rekreaci hojně využíván Pařezský rybník s rozlohou 2,8 ha.

Ves Prachov je využívána jako východisko do Prachovských skal, které leží na severním okraji osady. První písemné zmínky o obci pocházejí z roku 1533. Dříve se na území nynější vsi nalézal Prachův dvůr, posléze hradištní ves Valy, kterou vojsko Jana Žižky vypálilo roku 1424. Nad silnicí stojí zbytky valu charvátského hradiště a nedaleko 4 pomníky z bojů v roce 1866.

Okolí obce Holín je ideální k pěším procházkám, ale i k vyjížďkám na kole po cyklistických stezkách, které křižují okolní přírodu.

Části obce
•    Holín
•    Horní Lochov
•    Pařezská Lhota
•    Prachov

Okolí

Vrch Přivýšina v Prachovských skalách
Skalnatý vrch Přivýšina leží na východní straně prachovského hřebenu. Jeho nadmořská výška je 464 m n. m. Na vrcholu se nachází vyhlídka Václava Čtvrtka, ze které je báječný výhled směrem na jih - na Veliš, Zebín, Jičín a dále na kolínskou rovinu. Na východní straně jsou vidět zbytky hradu Brada a na západně Prachov. Díky poloze mimo hlavní turistické stezky je Přivýšina klidným místem s hezkým výhledem.

Na Přivýšinu se dostaneme pěšky z Jičína po modré turistické značce směrem do Prachovských skal (asi 4 km), nebo z Jinolic (asi 3,5 km). Modrá trasa z Jičína je sjízdná i na kole. Dojet můžeme až na rozcestí pod Přivýšinou a odtud asi 300 metrů pěšky. Leží asi 4 km severozápadně od Jičína.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.infocesko.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA